Musa Anter’in daimi ziyaretçileri: Orhan Doğan ve Berçem

0
226

icdan ve Adalet Nöbeti nedeniyle abluka altına alınan Musa Anter Parkı’nın küçük nöbetçileri, Orhan Doğan ve Berçem, çıkmaları durumunda bir daha alınmayacakları parkı günlerdir terk etmiyor.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Van durağında, polis bariyerleri ile abluka altına alınan Musa Anter Barış Parkı’nı terk etmeyen Erkol Ailesi, bütün gününü parkta geçiriyor. Anne Özlem Erkol’un, kucağındaki bebeği ile kimi zaman gelenleri karşıladığı, kimi zaman biriyle sohbet ettiği, kimi zaman da volta attığı parkta, 7 yaşındaki Orhan Doğan ile 8 yaşındaki Berçem de gün boyu çocuk oyun alanında oyun oynuyor.

‘ADALET İÇİN BURADAYIM, TERK ETMİYORUM’

3 çocuğuyla nöbeti derk etmeyen Erkol, ülkede en çok kadınların adalete ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, “Kadına yönelik şiddet ve baskı her geçen gün artıyor. Bunun için buradayım ve terk etmiyorum. Son olarak Van T Tipi Cezaevi’nde kadınlara yönelik saldırı, taciz, şiddet yeniden baş gösterdi. Bunun için burada olmalıyım” diyor.

‘İNSANLAR DUR DİYEBİLMELİ’

“İnsanlığa” sesleniyor Erkol, ve “İnsanlar bir yerden sonra dur diyebilmeli” diyerek, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek çağrısında bulunuyor. Güler yüzle “Yaşasın direniş” diyen Erkol, neşeli bebeği ile nöbet eylemine desteğini sürdürüyor.

HER FIRSATI DEĞERLENDİRİYORLAR

Nöbet eyleminin neşe kaynağı olan çocuklardan Orhan Doğan ve Berçem, günün büyük bir bölümünü parkın bir yanında bulunan çocuk oyun alanında geçiriyor. Parkın, spor aletlerinin bulunduğu alana polisten dolayı gidemeyen çocuklar, polisin alanı terk ettiği kısa süreleri dahi kaçırmıyor. Parktan çıkmaları durumunda bir daha içeri girmelerinin engelleneceği tedirginliğini yaşayan Orhan Doğan ve Berçem, sınırlı alanda günü geçiriyor.

ORHAN DOĞAN AÇIKLAMALARI KAÇIRMIYOR

HDP Sözcüsü Osman Baydemir’in günlük basın toplantılarını pürdikkat dinleyen Orhan Doğan, nöbetin “Durmayalım, durduralım, faşizme dur diyelim” sloganını dilden düşürmüyor. Kimi zaman parkı ziyaret edenlere de kulak veren Orhan Doğan, bize de “Van’da başlatılan Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni selamlıyorum” diyor.

‘DEMİRTAŞ ÇOCUKLARIN UMUDUDUR’

Nöbetçilerin “Sevimlisi” Berçem ise parkın bariyerler ile kapatılmasından duyduğu rahatsızlığı, “Canımız çok sıkılıyor, polis bariyerlerini istemiyoruz. Özgürlüğümüzü istiyoruz. Parkta oynuyoruz eğleniyoruz, ama günlerdir bu engelleniyor” sözleriyle anlatmaya çalışıyor. Berçem’i, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a “Terörist” dediğini hatırlatarak, tepkisini şöyle dile getiriyor: “6 milyon insanın seçtiği Sayın Selahattin Demirtaş, çocukların umududur. Selahattin Demirtaş terörist değildir.”
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here