Müslim’den çarpıcı iddia: 3 bin DAİŞ’li ile Efrin’e girildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 PYD eski Eşbaşkanı Salih Müslim, davet üzerine İsveç Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Efrin hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin 3 bin DAİŞ’li ile Efrin’e girdiğini belirten Müslim, “Elimizde bunu kanıtlayan bilgi ve belgeler var” dedi.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Dış İlişkiler Sorumlusu ve PYD eski Eşbaşkanı Salih Müslim, İsveç hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve Çevre Partisi Yeşiller’in daveti üzerine parlamentoda düzenlenen bir seminere konuşmacı olarak katıldı. Müslim, Türkiye’nin DAİŞ ile birlikte savaştığını ve planının Efrin’i onların başkenti haline getirmek olduğunu söyledi. Seminerin açılış konuşmasını yapan Yeşiller Milletvekili ve Parlamento Dış İlişkiler Komitesi üyesi Valter Mutt, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Efrin saldırılarını kınayarak, Efrin halkını ve direnişçileri selamladı. Mutt, “Kürtlerin burada ve dünyanın pek çok yerinde onları destekleyen dostları var” dedi.
İşçi Partisi Milletvekili ve Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Anders Österberg de, partisinin parlamento Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin ortak bir çağrı kaleme alarak Türkiye’nin Efrin’e yönelik bombalama ve saldırılarını durdurmasını talep ettiklerini hatırlattı.
‘TÜRKİYE SİSTEMDEN KORKUYOR’
TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim ise, herkesin Newrozu’nu kutlayarak başladığı konuşmasında Türkiye’nin Efrîn’de gerçekleştirdiği işgal ve katliamlardan dolayı bu yılki Newrozu biraz buruk kutladıklarını söyledi.
Rojava’da değişik halkların kardeşçe bir arada yaşadıkları demokratik kantonların kurulmasının Türkiye’yi rahatsız ettiğini ifade eden Müslim, “Türkiye kendi Kürt vatandaşlarına aynı hakları tanımak istemediği için Rojava’daki sistemden korkuyor ve ortadan kaldırmak istiyor” diye konuştu.
‘TÜRKİYE 3 BİN DAİŞ’ÇİYİ EFRİN’E KOYDU’
“Suriye’de DAİŞ gibi örgütleri destekleyerek Kürtlere karşı savaşan Türkiye’nin artık doğrudan savaşa girdiğini ve Efrin’i işgal ettiğini” belirten Müslim, şöyle devam etti: “Biz tabii ki kendimizi koruyacağız. Bize göre, Efrîn daha kaybedilmedi. Efrîn’in içinde ve çevresinde işgalcilere karşı çatışanlar var. Biz demokratik ve değişik etnik kökenden insanların bir arada yaşadığı bir toplum düzeni istiyoruz. Ama Türkiye buna karşı. Türkiye bundan dolayı Rakka ve Kobanê’den kaçmış 3 bin civarında DAİŞ teröristi ile beraber Efrîn’e girdi.”
‘İDLİB’DEKİ MİLİTANLAR YERLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR’ 
Türkiye’nin amacının Efrin’de etnik temizlik yapmak ve Kürtleri topraklarından sürmek olduğunu vurgulayan Müslim, “Şu anda Kürtlerin Efrîn’den çıkmalarını istiyorlar. Ben bir etnik temizlik yapılmasından korkuyorum. Şu anda onbinlerce selefi militan İdlib’de yaşıyor. Türkiye’nin amacı bunları aileleriyle beraber Efrin’e yerleştirmektir. Umarız dünya buna izin vermez. Şunu unutmamamız gerekir. DAİŞ Suriye’de güçten düşmüş olabilir ama Türkiye’de uyuyan çok sayıda hücresi var” diye belirtti.
‘BATILILAR GÖZ YUMMUYOR’
Müslim, Batılı ülkelerinin barbarlığa göz yumduğunu sözlerine ekleyerek, “Avrupa ülkeleri Türkiye’de bulunan Suriyeli Arapların Avrupa’ya gelmelerini istemiyor. Erdoğan da sığınmacı kartını onlara karşı iyi kullanıyor. Eğer siz bizi eleştirirseniz, bize silah satmazsanız biz de milyonlarca sığınmacıyı Avrupa’ya göndeririz diyerek şantaj yapıyor” ifadelerinde bulundu.
Dünyanın Efrin’e sesiz kaldığını da dile getiren Müslim, İsveç’in politikalarına da şu sözlerle tepki gösterdi: “Altına imza attıkları uluslararası anlaşmalara uymaları gerekirdi. Örneğin Birleşmiş Milletler 1 ay tüm Suriye’de ateşkes uygulanması kararı aldı. İsveç bu konuda inisiyatif aldı. Ama Efrîn sanki Suriye’de değilmiş gibi davrandılar. Ben bunun için İsveç ve İsveç Dışişleri Bakanını eleştiriyorum. Kendi yaptıkları öneriye sahip çıkmadılar. Şu ana kadar da hala Erdoğan’ı kınamadılar.” Soçi, Astana ve Cenevre’de Suriye için yapılan toplantılara Kürt güçlerine yer verilmediğini de hatırlatan Müslim, “Suriye’nin bir bölümünü kontrol etmemize rağmen Türkiye ile ilişkileri bozulmasın diye bizim orada olmamızı istemiyorlar” dedi.
‘ELİMİZDE KANIT VAR’
Seminer öncesi ve sonrası yoğun ilgi gösteren İsveç medyasından, İsveç Haber Ajansı TT, İsveç Devlet Televizyonu, İsveç Devlet Radyosu, 820 bin tirajlı Aftobladet gazetesinin yanı sıra AFP ve Le Monde, Müslim ile söyleşiler yaptı.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Müslim, “Türk devletinin 3 bin civarında DAİŞ’liyle birlikte Efrin’i işgal ettiği” yönündeki sözleri için, “Elimizde bunu kanıtlayan bilgi ve belgeler var. Daha önce DAİŞ safında savaşanlar şimdi Türk devleti ile birlikte” dedi.
Müslim, parlamentodan çıktıktan sonra Sergel Meydanı’nda Efrîn’le dayanışma amacıyla açlık grevi yapan Kürdistanlıları ziyaret etti. Müslim daha sonra Stockholm Belediye Başkan Yardımcısı Ann-Margarethe Livh’in davetlisi olarak belediye yöneticileriyle bir toplantıya katıldı.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR