Müslüm Doğan: Siyasal İslamcı, oligarşik bir rejimle karşı karşıyayız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Türkiye’de siyasal İslam ideolojisinin hakim kılınmaya çalışıldığını ve oligarşik bir sistem kurulmak istendiğini söyledi. Bu sistemin Alevileri, Kürtleri ve diğer inançları yok saydığını belirten Doğan, “Referandum bu devlet düzeninin hukuk düzenine taşınması meselesidir.Yargı, yürütme ve yasama tek bir oligarşik yapının eline geçmiştir” dedi. 

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan 16 Nisan’da yapılan referandum ve sonrasında uygulanan politikaları PİRHA’ya değerlendirdi.

Türkiye’de oligarşik bir sistem kurulmak istendiğini belirten Doğan, “Yani devlet 12 Eylül’de ortaya koyduğu ideolojik Türk-İslam sentezi tercihini siyasal İslam’a dönüştürerek günümüzde yeni bir devlet düzenini önümüze koydu. Referandum da bu devlet düzeninin hukuk düzenine taşınması meselesidir” dedi.

Siyasal İslam ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Doğan, “Alevilerin hiçbir şekilde kabullenemeyeceği yeni devlet düzeni olan siyasal İslam artık tüm kurumlarını yaratmıştır. Yargı, yürütme ve yasama tek bir oligarşik yapının eline geçmiştir” diye konuştu.

“SAYIŞTAY DENETLEME YAPMIYOR” 

Kamu Mali Yönetim Kanunu’na göre tüm kamu kurumlarının denetlenebilir, bütçesinin denetlenmek zorunda olması gerektiğini dile getiren HDP’li Vekil,  “Ama bu görev Sayıştay’ın görevi olmasına rağmen hiçbir denetleme görevi yerine getirilememektedir. Bütçe denetlenememektedir. Bugünki yeni oligarşik sistemde bütçe yapma yetkisi Cumhurbaşkanına verilmiştir. KHK çıkarma yetkisi, OHAL kararı alma, savaş kararı alma, ilan etme ve benzeri kararlar. Afrika ülkelerini aratmayacak yeni bir oligarşik düzenin tesis edildiği ve esas olarak da siyasal İslam ideolojisinin devlete renk verdiği ve devletin böyle bir tercihte bulunduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

“SİSTEM ALEVİLERİ YOK SAYMAKTA”

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, “Alevilerin bu sistemi kabul etmeyeceği kesindir” diyerek, şunları kaydetti:

“Hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz. Çünkü yeni asimilasyon araçlarını devreye sokmaktadır bu sistem. Alevileri yok saymaktadır diğer inançlar gibi. Kürtleri yok saymaktadır. Yine egemen ulus, egemen inanç sistemine dayanan ama tüm yetkiyi bir elde toplayan oligarşik düzen ama ideolojisi siyasal İslam olan bir rejimle karşı karşıyayız.”

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR