Müslüm Doğan “Yeni devlet modelinde Alevilere yer yok”

Post date:

Author:

Category:

AKP ve MHP’nin anayasa görüşmeleri sürerken, kamuoyunun ve siyasilerin tepkileri devam ediyor. HDP’nin Alevi vekillerinden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan PİRHA’ya yaptığı açıklamada,  Alevilerin esas olarak siyasal İslamın yeni devlet modeliyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekti. Doğan, “Alevilere yaşam hakkı yok. Hiçbir şekilde yeni toplum düzeni olarak değerlendirdikleri bu siyasal islamın yeni devlet modeli içinde  kesinlikle  Alevilere yer yok” dedi. 

Anayasa paketiyle ilgili kritik görüşme bugün gerçekleşecek. Başbakan Binali Yıldırım, MHP ile yürütülen anayasa değişikliği sürecinde son görüşmeyi bugün mini paketle ilgili olarak ‘birkaç pürüz var’ ifadesini kullanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Çankaya Köşkü’nde yapacak.

“MİLLİYETÇİ CEPHE, OLİGARŞİK YAPI VAR”

Anayasa görüşmelerine ilişkin PİRHA’ya konuşan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, bugün ortaya konan milliyetçi cephe oligarşik yapısının ortaya koyduğu yeni bir anayasa düzenleme  çalışması var” dedi. Bu anayasal düzenlemenin  kesinlikle kabul edilebilecek bir nitelikte olmadığını belirten Doğan, “Ta Osmanlı’ya götüren  yeni bir sistemin ürünüdür bu. Geri bir düzenleme olarak karşımızda durmaktadır” diye konuştu.

“TÜM KESİMLER SOKAĞA ÇIKMALI, DEMOKRATİK HAKKINI KULLANMALI”

Başta Aleviler olmak üzere tüm demokrasi güçlerinin bu yeni  diktatörlük anlayışına karşı geriye gitmeye düzenine  karşı  büyük bir mücadele örgütlemesi gerektiğinin altını çizen Müslüm Doğan, “Alevi derneklerinin sivil toplum örgütlerinin, örgütlü tüm toplumun tüm kesimlerinin biraraya gelerek sokağa çıkması gerekiyor. Demokratik haklarını kullanması gerekiyor. Üzerimizdeki bu külleri atmak gerekiyor. Eğer bu küller atılırsa bu gericilik  geriletir” ifadesini kullandı.

“ALEVİLER İSLAMIN YENİ DEVLET MODELİYLE KARŞI KARŞIYA”

Alevilerin esas olarak siyasal İslamın yeni devlet modeliyle karşı karşıya olduklarına dikkat çeken HDP Milletvekili Doğan, şunları kaydetti:

“Bu yeni devlet modelinde Alevilere yer yok.  Alevilere yaşam hakkı yok. Hiçbir şekilde yeni toplum düzeni olarak değerlendirdikleri bu siyasal islamın yeni devlet modeli içinde  kesinlikle  Alevilere yer yok.”

PİRHA – Nilgün METE

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR