Müslüm Doğan’dan o bölgeler için soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Maraş ve Sivas’ın Alevi mahalleleri yakınına kurulacak mülteci kamplarıyla ilgili itirazları Meclis’e taşıdı. Doğan soru önergesinde Sivas ve Maraş’taki kampları hatırlattı.

 

Doğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, kamp kurulacak bölgelerin halkının kaygılı olduğunu ve açıklama beklediğini belirtti.

Soru önergesinde olay şöyle açıklandı:

“Yakın zamanda Maraş’ta Alevi nüfusunun yoğun olduğu bölgede kurulmaya çalışılan çadır kent, bölge halkının tepkisini çekti, infiale yol açtı.

Bölge halkı çadır kent için bu bölgenin seçilmesini bir devlet politikası olarak yorumluyor. Alevi ağırlıklı bölgenin demografik yapısının değişmesinden endişe duyuyor.

Gazetelerde Sivas’ın İmranlı, Zara ve Divriği ilçelerinde de çadır kentler kurulacağı yazıldı. İmranlı, Zara ve Divriği de Alevi nüfusunun yoğunlukta olduğu bölgeler.Bu bölgelerin halkı da açıklama bekliyor.”

Sorular

Müslüm Doğan Ala’ya şu soruları sordu:

* Sivas’ın İmranlı, Zara ve Divriği ilçelerinde çadır kent kurulacağı iddiaları doğru mu? Doğru ise bu bölgenin seçilmesinin nedenleri nelerdir?

* Alevi nüfusunun yoğun yaşadığı bölgelerde yapılması planlanan çadır kentlerin yerlerinin belirlenme aşamalarında bölge halklarının görüşleri alındı mı?

* Gerek etnik gerekse inançsal açıdan sorunlar yaşanmaması için bu kamplar ve çevresinde ne gibi önlemler alınıyor?

* Türkiye’de mülteci, sığınmacı ve göçmenler için hangi şehirlere, kaç çadır kent kurulması planlanıyor ve bu merkezlerin kapasiteleri ne kadar olacak?

EN SON EKLENENLER