Mustafa Koçak son yolculuğuna uğurlandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adil yargılanma talebi ile başlattığı ölüm orucunun 297. gününde yaşamını yitiren Mustafa Koçak’ın cenazesi Gazi Cemevi’nde yapılan cenaze töreninin ardından Kıraç İstiklal Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Tutsak olduğu İzmir Kırıklar 1 No’lu Cezaevi’nde adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunun 297’nci gününde hayatını kaybeden Mustafa Koçak’ın cenazesi, İstanbul Gazi Mahallesi’nde yapılan törenin ardından defnedilmek üzere Esenyurt ilçesine bağlı Kıraç İstiklal Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.

Cenazenin bulunduğu cemevinin polis tarafından ablukaya alındığı görülürken, cemevine gelmek isteyenlere polis sokağa çıkma yasağını gerekçe göstererek engelledi. Bazı insanlara da yasağı ihlalden para cezası kesildiği bildirildi.

Cenaze töreninin yapıldığı cemevine Koçak’ın ailesi, arkadaşları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu katıldı. Törenin yapılacağı alan kızıl bayraklar ile süslenirken, Koçak’ın cenazesi kızıl bayrağa sarılı bir şekilde tabut için de tören alanına sloganlar eşliğinde getirildi. Sık sık, “Mustafa Koçak Ölümsüzdür”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atılırken, Koçak’ın cenazesi tören alanına getirildiği sırada anne, baba ve kız kardeşleri fenalık geçirdi. Koçak’ın annesi ve kardeşlerinin yaktığı ağıtlar törene katılanları gözyaşlarına boğarken, ailenin güçlükle ayakta durduğu görüldü.

Törenin ardından cenaze Esenyurt ilçesine bağlı Kıraç İstiklal Mezarlığı’na doğru yola çıktığı sırada aracın önü polis tarafından kesildi. Polisin cenazeye sadece aile bireylerinin katılacağını söylemesi tartışmaya neden olurken, tartışmanın ardından cenaze polis eşliğinde yola çıktı.

Gazi Mahallesi’nde bulunan cemevinde sevenleri tarafından uğurlanan Koçak’ın cenazesi, Kıraç İstiklal Mezarlığı’na kadar polisler eşiğinde getirildi. Mezarlığı çepeçevre abluka altına alan polisler, Koçak’ın ailesi ve birkaç kişi dışında kimsenin mezarlığa girişine izin vermedi. Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu’nun da hazır bulunduğu defin töreninde, Koçak dualar eşliğinde toprağa verildi.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR