Musul operasyonuna Süryani birlikleri de katılıyor

Murat KUSEYRİ
Stockholm

IŞİD’in iki yıldır yönettiği Musul kentine yönelik ABD yönetiminde devam eden kara operasyonuna Asuri-Süryani halkını temsilen Ninova Ovası Güçlerinin de (NPF) katıldığı belirtildi.

IŞİD militanlarının 2014 Ağustosu’nda 175 bin Süryani’nin yaşadığı Ninova Ovası’nı işgal etmesi üzerine on binlerce Asuri-Süryani, toprak ve evlerini terk ederek Duhok, Süleymaniye, Kerkük, Bağdat, Erbil, Aqra, Ankawa ve köylerine sığınmak zorunda kalmıştı. 

Bölgede yaşayan Asuri-Süryaniler, IŞİD’in saldırılarına karşı kendilerini savunmak için kendi milis güçlerini oluşturmuşlardı. Geçtiğimiz yıl da Bethnahrin Yurtsever Birliği (HBA) ve Bethnahrin Demokratik Partisi’nin (BNDP) gerçekleştirdiği ittifak sonucu Ninova Ovası Güçleri oluşturulmuş ve Asuri-Süryanilerin topraklarını IŞİD’den geri almak için mücadele kararı alınmıştı. 

SÜRYANİ KÖYLERİNİ GERİ ALMAK İÇİN

Ninova Ovası Güçleri Sözcüsü Hussam Matte Toş, basına “NPF güçleri olarak 4 gündür Peşmerge güçleriyle IŞİD’e karşı savaşmaktayız. NPF güçleri Hazr, Teleskof ve Başika savaş cephelerinde savaşmaktadır. Bu 4 gün içerisinde onlarca IŞİD’li etkisiz hale getirildi ve öldürüldü. Şimdiye kadar özgürleştirdiğimiz yerler Teleskof cephe hatında Mor Avraha, Batnaya ve Hazr cephe hatında Bazkırtan, Şakuli, Basihra, Şahamir ve Bartılle merkezidir” dedi.  

Toş, NPF güçleri olarak amaçlarının Asuri-Süryani halkının yaşadığı köylerini IŞİD’den geri almak ve köy halklarının geri dönmelerini sağlamak olduğu belirtti. Toş, tüm Asuri-Süryani parti, örgüt ve gençlerine IŞİD’e karşı verilen mücadeleye katılmaları çağrısında bulundu. 
 

EN SON EKLENENLER