Musul’a ilerlerken ödeme sıkıntısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Musul harekatı iki haftayı geride bırakırken Tel Afer ve Başika gibi kasabalarda ve Musul’un dış çeperinde çatışmalar yaşanıyor. Pêşmerge Bakanlığı, müttefik güçlerin Musul merkezine doğru ilerlediğini söyledi.

Irak ittifak güçlerinin, Musul’un kenar mahalleleri Gokçeli ve Kerrame’de ilerlediği kaydedilirken, Irak Başbakanı Haydar el-Ebadi, Irak ordusunun Musul’a çok yakın olduğunu söyledi. Pêşmergeler ile Irak yönetimi arasında para aktarımı sıkıntısı da yaşanıyor.

Musul’u IŞİD’den kurtarma harekatı sürerken BasNews’e konuşan Kürdistan Bölgesi Pêşmerge Bakanlığı Sekreteri Cebar Yawer, Irak Ordusu’nun, Musul’un Gokçeli ve Kerrame mahallelerine girdiğini belirterek, “Operasyonun Musul merkeze ilerlediğini söyleyebiliriz’’ dedi

Cebar Yawer, Pêşmerge Güçleri’nin, IŞİD’den temizlenen yerlerdeki mayın ve patlayıcıları temizleyerek operasyona desteğini sürdürdüğünü ve bazı bölgelerde ilerlediğini söyledi.

Para uyarısı da yapan Yawer, Bağdat hükümetinin, varılan anlaşma kapsamında sadece 10 milyar dinarını ödediğini bunun da Pêşmerge maaşlarının 15’te birini karşıladığını belirtti.

Irak Ordusu ile bir toplantı gerçekleştirme planlarının olmadığını belirten Pêşmerge Bakanlığı Sekreteri Cebar Yawer, “Bu tür toplantıların yapılmasını bekliyoruz’’ dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-Ebadi de, Irak ordusunun Musul’a çok yakın olduğunu söyledi.

Haydar el-Ebadi, Musul’a bağlı Maxmûr’daki Musul Operasyonları Merkezi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçlerimiz tüm köy ve kasabalarda ilerleme kaydediyor. Güçlerimiz, yöre halkını koruyor. Allah’ın izniyle yılanın kafasını koparacağız ve onları her taraftan kuşatacağız” şeklinde konuştu.

IŞİD kaybediyor

ANF’nin haberine göre Ninova Operasyonlar Komutanlığı güney cephesinden ilerleyen 9’uncu Tümen’in Musul’un girişine ulaştığını kaydetti. Açıklamaya göre Musul operasyonunun ilk iki haftasında 2 bin IŞİD’li öldürüldü. Kentin doğu cephesinde ilerleyen Irak ordu birliklerinin de Bertılle bölgesinde 20 kilometrelik bir mesafeyi daha denetime alarak, Gogceli Mahallesi’nde bir fabrikayı ele geçirdiği açıklandı.

14o. Madde

Rûdaw’a konuşan Federe Kürdistan Parlamentosu’nun Kürdistan Bölgesi Dışında Kalan Bölgeler Komisyonu Üyesi Bestun Fayek, Ninova Ovası’ndaki statüsü tartışmalı bölgelerin kontrolüyle beraber 140’ıncı Madde kapsamındaki toprakların yüzde 90’ı Kürdistan Bölgesi’nin idaresine gireceğini söyledi.

Kürdistan Parlamentosu’nun 23 Temmuz 2014 tarihli ve 19 Sayılı kararına göre pêşmerge, kontrolü sağladığı bölgelerde kalacak. Bestun Fayek, “Peşmerge, IŞİD’den aldığı her bölgeye yerleşebilir. Ancak IŞİD sonrasında bu bölgelerin Kürdistan Bölgesi’nden bir daha alınmayacağına emin olunmalı” vurgusunda bulundu.

Irak Anayasası’ndaki (140. Madde) “tartışmalı bölgeler”, Musul ve ona bağlı Sehil Ninova, Şeyhan, Hamdaniye, Tilkef, Zummar, Şengal (Sincar), Kerkûk ile Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu, Diyala’ya bağlı Hanekin, Mendeli ve Bedre bölgelerini kapsıyor.

MUSUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR