Musul’da intihar saldırısı: Onlarca asker öldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Musul operasyonunda IŞİD çetelerinin düzenlediği intihar saldırısında yaklaşık 70 Iraklı asker yaşamını yitirdi

Musul’u IŞİD çetelerinin elinden kurtarmak amacıyla bugün sabah erken saatlerde başlatılan operasyon, Musul’un doğusunda ve güneyinde devam ediyor. Irak ordu birliklerine yönelik IŞİD çetelerinin düzenlediği intihar saldırısında yaklaşık 70 asker yaşamını yitirdi. Musul’un doğusunda şiddetli çatışmaların yaşandığı bilgisi geliyor.

Öte yandan, Rojnews’e konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Musul Sorumlusu Xeyas Surçi, “Peşmerge güçleri Hemdaniye kasabası yakınlarındaki Bedene Biçuk (Küçük Bedene) köyünü kontrol altına aldı” dedi. Xeyas Surçi, peşmerge güçlerinin Bedene Gewre (Büyük Bedene) köyünü de kuşattığını sözlerine ekledi. Surçi, çatışmaların sonuçlarına ilişkin “Şu ana kadar şehitlerimiz yok. Birkaç yaralımız var, onların durumu da hafif” dedi. Ayrıca Hemdaniye kasabasına bağlı bir Kakeyi köyü olan Keberli köyü de şu ana kadar kontrol altına alındı.

6 peşmerge yaşamını yitirdi

Xazır bölgesinden harekete geçen peşmerge güçleri ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda peşmerge güçleri şu ana kadar 6 kayıp verdi. Tarıp Mame Ebe, operasyonda yaşamını yitiren ilk peşmerge oldu. Peşmerge Güçleri Sağlık Sorumlusu Şamal Cabar Yaver yaptığı açıklamada, şu ana kadar 6 peşmergenin yaşamını yitirdiğini, 14 peşmergenin de yaralandığını duyurdu.

Keberli köyünde de 20 yaralı var

Ayrıca Keberli köyünü kontrol altına alan peşmerge güçlerinin köyün içinde arama tarama çalışmaları yapmak için girdiği bir okulda bomba patladı. Patlamada yaklaşık 20 peşmerge yaralandı.

YNK’nin özel güçlerinden bir peşmerge komutanı Rojnews’e şu bilgileri verdi: “Keberli köyü kontrol altına alındıktan sonra bir grup peşmerge bir okulun içine girdi. Ama maalesef okula patlayıcı döşenmişti. Patlamada yaklaşık 20 peşmerge yaralandı” dedi.

10 köy IŞİD’ten kurtarıldı

Öte yandan Musul’u kurtarma operasyonunda,  toplam 10 köy kurtarıldı. Musul’un doğusunda Xazır bölgesinden başlatılan operasyonda Bedene Biçuk (Küçük Bedene), Keberli, Kani Heram, Esquf ve Ercel köyleri ve Zerde Dağı etekleri kontrol altına alındı. İlerleyen saatlerde Giyara kazasının Kani Herem ve Nemrud nahiyesine bağlı Hut köyleri de kurtarıldı. Aynı zaman da IŞİD çetelerinin kazdığı hendekler peşmerge güçleri tarafından dolduruluyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR