Musul’da toplu mezar bulundu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Irak ordu birlikleri, KDP Peşmergeleri ve Haşdi Şabi milislerinin Musul’u DAİŞ’ten kurtarma operasyonu sürüyor. Musul’un batı yakasına yönelik düzenlenen operasyon kapsamında, DAİŞ tarafından katledilen 80 sivilin gömüldüğü bir toplu mezar ortaya çıkardı.

Irak Federal Polisi’nin yaptığı yazılı açıklamada, toplu mezarın kentin batı yakasında bulunan Şifa Mahallesi’nde ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Haziran 2014’te DAİŞ tarafından işgal edilen Musul’da kurtarma harekatı 17 Ekim 2016’da başlamıştı. Kentin tamamının çetelerden geri alınması ve denetimin sağlanmasının an meselesi’ olduğu açıklanmıştı.

Cami ablukada

Musul’daki görgü tanıklarına göre; DAİŞ, şehrin tarihi bölgesinde bulunan ve örgüt lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ilk ve tek konuşmasını yaptığı El Nuri Camisi’ni ablukaya aldı. Bir görgü tanığına göre; DAİŞ’liler, El-Nuri cami yakınında bulunan ailelerden evlerini terketmelerini istedi ve camiye giden tüm yolları kapattı. Ebu Bekir El Bağdadi, 2014 yılında DAİŞ’in Irak’ın üçte birini ele geçirmesinden sonra camide verdiği hutbede, hilafet ilan ettiğini söylemişti. Cami 840 yıllık. DAİŞ, Musul ve çevresinde yüzlerce tarihi ve arkeolojik eseri yıkmıştı.

Öte yandan basına yansıdığı kadarıyla bölgede yaşayan bir Musullu, “Su ve gıda yokluğundan dolayı her gün yavaş yavaş ölüyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR