NATO’ya Türkiye çağrısı

Post date:

Author:

Category:

 İngiliz Times gazetesi, Türkiye’ye ayırdığı baş yazısında yaşananlara işaret ederek, “NATO’nun, ittifakın kalbinde olması gereken özgürlük ve demokrasi için sesini yükseltmesinin vakti geldi” diye kaydetti.

Dünyanın etkili gazetelerinden biri olan İngiliz Times gazetesi, “Giderek genişleyen bir tasfiye” başlığıyla kaleme aldığı baş yazısında Türkiye’deki gelişmelere dikkat çekti. Birleşmiş Milletler’in (BM), Türkiye’de yaşanan yaygın tutuklamalar üzerinden yaptığı, “korku imparatorluğu oluşturuluyor” tespitine yer verilen yazıda, BM’nin tespitlerinin yetersiz kaldığı aktarıldı.

BBC Türkçe’nin aktardığı başyazı şöyle devam ediyor:

“Gizemli Gülen hareketinin organize ettiği iddia edilen geçen yılki darbe girişimi sonrası 40 binden fazla kişi gözaltına alındı. 100 bin kişi görevden uzaklaştırıldı. Sırf bu rakamlar bile düşmanlarını ezmenin ve herhangi bir potansiyel siyasi muhalefeti ortadan kaldırmanın yanı sıra, kendisini çok geniş yetkilerle ödüllendirmekte de kararlı bir Cumhurbaşkanının paranoyakça tepkilere işaret ediyor. Öyle ki, kişisel yetkisi üzerinde gelecekte hiçbir kontrol mekanizması olmayacak, kimseye farklı düşünme fırsatı verilmeyecek.

Sayın Erdoğan da stratejik sabrı olan bir adam. Düşmanlarını tek tek ortadan kaldırıyor. Önce kendisini Kemalist laikliğin koruyucusu olarak gören ve bir zamanlar çok güçlü olan orduyu, sonra ailesine yönelik yolsuzluk suçlamalarını haberleştiren gazetecileri, sonra da Gülen hareketinin gizemli İslamcıları ile ancak çok uzaktan bağlantılı olabilecek herkesi… Şimdiye dek tüm gelişmeler Erdoğan’ın işine yaradı.

Ancak tehlikeler de var. Artık Türkiye’deki yabancı yatırımcılar gergin. Paraları kesiliyor. Dış turizmdeki feci düşüş de cabası. Kürt ayrılıkçılar ve İslamcılar yeni saldırılar planlıyor. Ve Sayın Erdoğan’ın Batılı müttefikleri de onu terk ediyor. Şu ana dek sadece NATO eleştiriden kaçınarak geri planda durdu. Ancak artık NATO’nun, ittifakın kalbinde olması gereken özgürlük ve demokrasi için sesini yükseltmesinin vakti geldi.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR