Navalni krizi: Almanya’dan Rusya’ya yaptırım tehdidi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Bild gazetesine yaptığı açıklamada “Ültimatom vermek kimseye yardım etmez, ama eğer gelecek günlerde Rus tarafı yaşananlara açıklık getirilmesine katkıda bulunmazsa, ortaklarımızla bir yanıtı tartışmak zorunda kalacağız” dedi.

Almanya mevcut durumda AB’nin dönem başkanlığını yapıyor. Maas, yaptırım kararı alınırsa, “hedefli” olması gerektiğini belirtirken, Rusya ile Avrupa arasındaki Nord Stream gaz projesine de etkisi olabileceğine işaret etti.

Rusya’da Vladimir Putin iktidarının temel muhalifi Aleksey Navalni Berlin’de bir hastanede tedavi görüyor.

Angela Merkel hükümetine göre, Berlin’e getirilmeden önce Rusya’da bir seçim gezisi sırasında, Sovyetler döneminde askeri amaçlı tasarlanan Novitchok türü bir nörotoksik madde ile zehirlendi.

Almanya ve diğer Batılı ülkeler, Rusya’yı bir çok kez zehirlenme olayına açıklık getirmeye çağırdı. Rusya konusunda genellikle oy birliği sağlamayan AB bu kez, ortak bir şekilde tepkisini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, suçlamaları reddederken, Berlin’den kanıtları sunmasını istedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Navalni’nin zehirlenmesini Vladimir Putin’in muhalifinin “sesini kesmek” için “adi ve alçakça eylem” şeklinde niteledi. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, “Tartışmasız kanıt var” diyerek zehirlenmeyi doğruladı.

Navalni’nin kurduğu “yolsuzluk karşıtı fonların” yürütme müdürü Vladimir Açurkov, zehirlenmenin Putin ile bağlantılı olduğunu belirtiyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR