‘Ne 23 Nisan’ı ben çalışıyorum’

Post date:

Author:

Category:

Yüzlerce çocuğun çalıştırıldığı Van’da, semaverden yükselen dumanın altında kalan 14 yaşındaki Beritan, “Ne 23 Nisan’ı abi ben çalışıyorum” diyor.

Yüzlerce çocuğun sokakta veya işyerlerinde çalıştırılarak sömürüldüğü Van’da, her cadde ve sokakta çalışan bir çocuğa rastlanıyor. Sabahın erken saatlerinde kentin çeşitli noktalarına gelen ve akşama kadar çalışan çocuklardan kimisi okul harçlığını çıkarıyor, kimisi ise ev geçindiriyor.

‘NE 23 NİSAN’I BEN ÇALIŞIYORUM’

Sanat Parkı’nda yaktığı semaverin çıkardığı dumanın altında kalan 14 yaşındaki Beritan, küçük elleri ile odun kırmaya çalışarak, “Abi hoş geldiniz. Birazdan çayım hazır olur” sözleriyle gelenleri karşılıyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldığını dile getiren Beritan, “Yarın 23 Nisan ne yapacaksın?” sorusuna “Ne 23 Nisan’ı abi ben çalışıyorum” cevabını veriyor.

‘ZABITA BARDAĞIMI KIRIYOR’

Elindeki tartı ile saban saat 06.00’da sokakları dolaştığını söyleyen 12 yaşındaki Adem, “Benden küçük kardeşim var. Çalışmasına izin vermiyorum. Ben kendime de ona da bakarım” diyor. Sabah saatlerinde Sanat Parkı’nı çalışma mekanı olarak seçenlerden Bişar ise, “Ben burada çay dağıtıyorum. Paramı kazanıyorum. Ama bu zabıtalar bırakmıyor. Gelip bizim bardaklarımızı kırıyorlar. Bizim eşyalarımızı alıyorlar” diyerek şikayetlerini sıralıyor.

9 KARDEŞİNE O BAKIYOR

Sanat Sokağı’nda kardeşi ile ayakkabı boyacılığı yapan Mehmet Şirin (16) de okuyan 9 kardeşine bakıyor. Yaklaşık 40 kiloluk boya kutusunu sırtlayarak çarşıya geldiğini dile getiren Mehmet, günlük ortalama 30 TL kazandığını söylüyor. Mehmet, “Biz çalışmak zorundayız. 23 Nisan bizim neyimize” diyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR