Nebî Hûrî Höyüğü’nü de yağmaladılar

Post date:

Author:

Category:

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, Türkiye ve SMO’nun kontrolünde olan Nebî Hûrî Höyüğü’nün iş makineleriyle yıkılarak, tarihi eserlerin kaçırıldığını açıkladı

Efrîn İnsan Hakları Örgütü hazırladığı raporda, Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların denetiminde bulunan kentin tarihi M.Ö önce 2 bin 500’lü yıllara dayanan, UNESCO tarafından Ortadoğu’da korunması gereken önemli tarihi yer olarak tanımlanan Nebî Hûrî Höyüğü’nü iş makineleriyle yıkılarak, tarihi eserlerin kaçırıldığını açıkladı. Raporda ayrıca kazı esnasında çok sayıda mozaik ve tarihi eserin tahrip edildiği yine 60 hektarlık alanda da kazı yapıldığı kaydedildi.

Raporun devamında Türkiye’nin bölgedeki uygulamalarının uluslararası hukuk ve sözleşmelere aykırı olduğunu, bu uygulamaların belgelenmesi için çalışmalarının devam edildiği ifade edildi. Raporda ayrıca Türkiye ve desteklediği grupların tarihi mekanlara ilişkin işlediği suçların yüzde 25’inin belgelendiği belirtildi.

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, tarihi yıkımın devam ettiğine dikkati çekerek, acil yargılama çağrısı bulundu. Daha önce de bölgedeki çok sayıda tarihi eser yağmalanmıştı.

EFRÎN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR