Neden gizlilik kararı var?

Post date:

Author:

Category:

Dîlok’taki düğün katliamı soruşturmasında 3 şüpheli hakkında verilen ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararına aileler tepki gösterdi. Patlamada çocuğunu kaybeden Kasım Yavuz, ‘Neden gizlilik kararı var? Eğer devletin parmağı olmasaydı, soruşturma gizli yürütülmezdi’ dedi

Dîlok’un (Antep) merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesi’nde 20 Ağustos 2016 tarihinde 56 kişinin ölümü, 100’ü aşkın kişinin de yaralanmasıyla neden olan düğün katliamında savcının şüpheliler Mehmet Kadir Cabael, Mehmet Sıddık Beyhan ve Abdulhamit Boz hakkında verdiği “kovuşturmaya yer yoktur” kararına tepkiler sürüyor. Kararı değerlendiren dosya avukatları, gizlilik kararının sürdüğünü ve dosya hakkında kaç kişinin sorgulandığına dahil hiçbir şey bilmediklerini ifade etti.

Sanık sayısını bile bilmiyorlar

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Fatih Adıgüzel’in 6 ay sonra verdiği kararı, ailelere tebliğ etmesiyle öğrenen avukatlar, dosya ile bağlantılı 80-90 kişinin bulunduğunu ancak yapılan sorgulamada yer almadıklarını söyledi. Gizlilik kararından kaynaklı kaç kişinin tutuklu, kaç kişinin serbest olduğunu bilmediklerini dile getiren avukatlar, hiçbir bilgi edinemediklerini, sadece tutuklu sanıklar hakkında savcıdan bilgi istediklerini, ancak sayının da kendilerine verilmediğini belirtti. 3 kişi için verilen kararın da kendilerine henüz ulaşmadığını ifade eden avukatlar, tebliğden sonra ne yapacaklarına karar vereceklerini kaydetti.

Gizlilik kararı neden?

Kararın tebliğ edildiği ailelerden biri olan, patlamada yaşamını yitiren 14 yaşındaki Orhan Yavuz’un babası Kasım Yavuz, davacı olmayı sürdüreceklerini söyledi. Katillerin cezalandırılması için mücadele edeceklerini belirten baba Yavuz, “Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Neden gizlilik kararı var? Ne olduğunu bilmiyoruz. Eğer devletin parmağı olmasaydı, bu soruşturma gizli yürütülmezdi” dedi.

DÎLOK / dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR