Netanyahu: İran uluslararası topluma ‘şantaj’ yapıyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tahran yönetiminden pazartesi günü yapılan açıklamada, 2015’teki Nükleer Anlaşması’nda belirlenen ve 300 kilogram ile sınırlanan düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum oranının aşıldığı duyurulmuştu. Bunun Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) anlaşmadan çekilmesi ve ekonomik yaptırım kozunu daha fazla kullanmasına yanıt olduğu biliniyor.

İran’ın uranyum sınırını aşmasının ‘şantaj’ olduğunu iddia eden İsrail Başbakanı ise, “İran bu hafta zenginleştirilmiş uranyum sınırını aşarak, açıkça nükleer anlaşmasını ihlal etti” dedi. Netanyahu, “İran rejimi, anlaşmayı ihlal ederek uluslararası topluma şantaj yapmayı ve bu sayede ekonomik baskıyı azaltmayı umuyor” iddiasında bulundu.

İran’ın son hamlesine karşılık uluslararası toplumun taviz vermemesini isteyen Netanyahu, Tahran’a yönelik baskının arttırılması gerektiğini savundu.

İran’a yönelik Pazartesi günü de benzer bir açıklama yapan Netanyahu, Tahran yönetimine yönelik yaptırım çağrısı yapmıştı. İran’la nükleer anlaşmasından geri çekilerek krizi tetikleyen ABD Başkanı Donald Trump ise, ‘ateşle oynandığı’ uyarısını yapmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR