New York’ta vahşet yolu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin New York kentinde, bir kamyon bisiklet yoluna girerek halkın arasına daldı. Saldırıda 8 kişi can verirken, saldırgan yaralı yakalandı. Bulgular, Ankara’nın Kürtlere karşı kullandığı DAİŞ çetesini işaret ediyor

ABD, dün bir kez daha barbarca bir saldırıyla sarsıldı. New York kenti aşağı Manhattan bölgesinde, bisiklet yoluna giren bir kamyonet sürücüsü, yol üzerindekilere çarptı. Saldırıda 8 kişi katledilirken, 11 kişi de yaralandı. Polis, saldırganı yaralayarak yakalarken, gözler benzer vahşetlere sık sık imza atan DAİŞ çetesine çevrildi. Yetkililer “terör” saldırısı derken, oklar DAİŞ’i gösteriyor.

Kamyon bisiklet yoluna daldı

New York’un Manhattan bölgesinde Dünya Ticaret Merkezi anıtı yakınlarında bir araç yayaların arasına daldı. New York polisi, bir aracın işlek bir bisiklet yoluna girerek, yayalar ve bisikletçilerin arasına daldığını, daha sonra saldırganın boyalı memi ve saçma atan iki silahla araçtan indiğini açıkladı. Polis, saldırganı vurarak gözaltına aldı. Basın toplantısında konuşan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 10’dan fazla yaralı olduğunu açıkladı. De Blasio, saldırının korkakça bir terör saldırısı olduğunu söyledi.

Saldırgan yaralı yakalandı

6 kişinin olay yerinde, iki kişinin de hastanede hayatını kaybettiği açıklandı. Yaralıların ise, hayati tehlikesi bulunmuyor. New York Emniyet Müdürü James P. O’Neill, saldırganın 29 yaşında olduğu dışında bilgi paylaşmadı. O’Neill saldırganın aracından çıkarken “Allah-ü Akbar” diye bağırıp bağırmadığı, bu nedenle mi terör saldırısı olarak değerlendirildiği sorusuna ise, “Araçtan çıktığında bir beyanda bulundu ve saldırganın işleyiş usulüne bakarsanız, olan bitenle tutarlı” yanıtını verdi. Karnından vurulan ve ameliyata alınan saldırganın hayati tehlikesi yok. ABC ve CBS televizyonu saldırganın Florida eyaletinin Tampa kentinden Sayfullo Habibullaevic Saipov olduğunu duyurdu. Amerikan kanalları saldırganın Özbek kökenli olduğunu ve ABD’ye 2010 yılında geldiğini bildiriyor.

Gözler DAİŞ’i büyütenlerde

New York Times gazetesi, iki yetkiliye dayandırdığı haberinde, saldırganın kamyonetinin yakınlarında DAİŞ’e bağlılığını gösteren Arapça metinlerin olduğunu söyledi. Görgü tanıkları da saldırganın “Allahü Ekber” diye bağırdığını ifade ederken, saldırının DAİŞ adına düzenlediğine dair olay yerinde bir not bulunduğu belirtiliyor. Vali Andrew Cuomo de, “Bu yeni terör taktiği, yalnız kurt saldırısıdır” dedi. Öte yandan saldırının olduğu gün Cadılar Bayramı’ydı. Saldırı bölgesinde büyük bir Cadılar Bayramı yürüyüşü planlanıyordu. Başını Türkiye’nin çektiği bölgesel güçler ile küresel güçlerin besleyip büyüttüğü ve Kürtlere karşı kullandığı DAİŞ çetesi ile en büyük mücadeleyi ise, yine Kürtler veriyor.

Trump ‘DAİŞ’ dedi

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter’dan yaptığı ilk açıklamada, “New York’ta çok hasta ve dengesiz biri tarafından bir başka saldırı. Kolluk kuvvetleri olayı yakından izliyor. Bu ABD’de yaşanamaz. DAİŞ’i Ortadoğu’da ve başka yerlerde bozguna uğrattıktan sonra geri dönmesine ya da ülkemize girmesine izin vermemeliyiz. Yeter!” ifadeleriyle DAİŞ’i işaret etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR