Nijer de ilişkilerini kesti: Doha Büyükelçisi geri çağrıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katar’la ilişkilerini kesen ülkeler arasına Nijer de katıldı. Afrika ülkesi Nijer, Doha Büyükelçisini geri çağırdı.

Nijer Dışişleri Bakanı İbrahim Yakubu, Doha Büyükelçisinin geri çağırılacağını açıkladı. Yakubu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yaptığı açıklamada, Nijer hükümetinin, Körfez bölgesindeki diplomatik gelişmelerin ardından Nijer’in Doha Büyükelçisini ülkeye geri çağırma kararı aldığını duyurdu.

Yakubu, karara ilişkin detay vermedi ancak ulusal basında çıkan bazı haberlere göre, Nijer Devlet Başkanı Mahamadu İssufu, Suudi Arabistan’ın Niamey Büyükelçisiyle görüştükten sonra bu karar aldı.

Nijer’in Suudi Arabistan ile ilişkileri Katar ile olan ilişkilerinden daha eskiye dayanıyor. Ancak İssufu’nun Şubat ayında Katar’a yaptığı ziyaret, Nijer ile Katar ilişkilerine önemli ivme kazandırmıştı.

Afrika ülkelerinden Moritanya Salı günü yaptığı açıklamada Katar’la ilişkilerini kestiğini duyururken, Orta Afrika ülkesi Gabon Katar’ın “terörle mücadelede başarısız olduğu” vurgusu yaptı. Senegal ise Arap ülkeleriyle “aktif dayanışma” içerisinde olduklarının bir göstergesi olarak Katar Büyükelçisini geri çağıracaklarını bildirdi. Afrika ülkeleri Çad ve Cibuti de, Katar’la ilişkilerini kesen ilk ülkeler arasındaydı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR