‘Nisan ayı başında başlıyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rakka operasyonuna ilişkin Reuters’in sorularını yanıtlayan YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, operasyonun nisan ayı başında başlayacağını söyledi. Hemo, ‘Operasyonun birkaç haftadan uzun sürmeyeceğine inanıyoruz’ dedi

Arap aşiretler:akka operasyonuna ilişkin konuşan YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, operasyonun nisan ayı başında başlayacağını söyledi. Reuters ajansının sorularına yazılı olarak yanıt veren Hemo, “Rakka’yı özgürleştirme ve operasyon düzenleme konusunda karar verildi ve askeri operasyon nisan ayı başında başlayacak” dedi.

‘Uzun sürmez’

YPG’nin Demokratik Suriye Güçleri’yle (QSD) birlikte operasyona katılacağını kaydeden Hemo, “Rakka’ya girecek güçlerin yüzde 25’ini, muharebe deneyimi ve kent içi savaşları yönetmek becerisiyle öne çıkan YPG oluşturacak” ifadelerinde bulundu. “Rakka operasyonunun birkaç haftadan uzun sürmeyeceğine inanıyoruz” diyen Hemo, şunları söyledi: “Özellikle kentin üç koldan tecrit edilmesi sonrasında, silah, teçhizat ve savaşçı sayısı açısından saldırıya yeterli hazırlığımız var.”

Yasal statü

Rojava-Kuzey Suriye’nin statüsüne ilişkin soruya da yanıt veren Hemo, Kürtlerin savaştan sonra “müzakere edilmiş bir çözüm çerçevesinde özerkliği amaçladığını” söyledi. Kürtlerin Suriye’de haklarını yasal ve anayasal açıdan garanti altına almak istediklerini dile getiren Hemo, “Geçmişte yaşanan askeri ihtilaflara rağmen, rejimle sorun çıkmaz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR