NKP: Nükleer projelerine izin vermeyeceğiz

Post date:

Author:

Category:

Çernobil faciasının 31’inci yıldönümünde açıklama yapan Mersin Nükleer Karşıtı Platform, facianın etkisinin hala sürdüğünü belirterek, hükümetin kirli nükleer projelerine izin vermeyeceklerini söyledi.

Çernobil nükleer faciasının 31’inci yıldönümü nedeniyle Akkuyu Nükleer Santrali’nin kuruluşuna karşı kurulan Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) açıklama yaptı. Mersin Tabip Odası’nda bir araya gelen platform üyeleri ellerinde nükleer facia sonrası yaşanan kayıpları gösteren fotoğraflar açtı.

NKP Dönem Sözcüsü Erkan Demir, Akkuyu Nükleer Santrali’nin kuruluşu ile birlikte dünyanın ikinci bir Çernobil faciasıyla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti.

‘FELAKETE KARŞI ÖNLEM ALINMADI’

Çernobil faciasının olumsuz etkilerinin aradan 31 yıl geçmesine rağmen halen görüldüğünü belirten Demir, on yıllar boyunca da bu etkilerin görüleceğini ifade etti. Kazadan bir hafta sonra felaketin kaynağı yüksek radyoaktif madde içeren nükleer atıkların komşu coğrafyadan bulutlar yoluyla Türkiye’ye giriş yaptığını belirten Demir, şunları söyledi: “Bu atık yüklü bulutlar yoğun yağış bırakarak önce Doğu Karadeniz de, ardından tüm Karadeniz kıyılarında ve Trakya’da kabusun başlangıcı oldu. Felaketten 10 gün sonra radyasyon düzeyi, normal düzeyin 5 katına çıktı. Bunlar olurken biz ülke olarak halk sağlığı için yani radyasyondan korunmak için ne yaptık? Tabi ki hiçbir şey. Halk sağlığı için olmasa da ticaret, turizm ve ekonomi önemliydi. İnsandan önce sermaye düşünülmeliydi. Radyasyondan korunmak için önlem alınması gerekirken, çay ve fındık ihracatına zarar gelmemesi için gerçekler saklandı. Devletimizin hiçbir resmi kurumu köylerde konu ile ilgili bilgilendirme yapmadı. İnsanlarımız yüzyılın nükleer felaketine kulaktan dolma bilgilerle bir şeyler yapmaya çabalayarak, atlatmaya çalıştı. Ancak felaket zaman içinde ölümlerle kapıları çalmaya başladı. Felaketin etkilerini en yoğun yaşayan ülkemizde maalesef bu süreçte, üniversitelerde konu ile ilgili inceleme yapmak, ölçüm yapmak yasaklandı. Radyasyon izleri gizlendi.”

‘NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Halen Çernobil alanının yaklaşık 230 kilometre çevresinde yüksek radyasyon nedeniyle tarım yapılamayan alanlara sebep olduğunu belirten Demir, “Yıllardır Nükleer felaketlerden ders çıkarmayan AKP hükümeti bu güne kadar yalanan nükleer felaketlerden ders çıkartamadı. Bizler sadece rant uğruna enerji meselesiyle topluma dayatılan kirli nükleer santral projelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR