Nusaybin’de valinin yetkileri askere devredildi

Sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların sürdüğü Nusaybin’de, hükümetin kararı ile yönetimin askere devredildiği, 200 binanın da bombalanarak imha edilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, hükümetin kararı ile yönetimin askere devredildiği, 200 binanın da bombalanarak imha edilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan ve Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların devam ettiği Nusaybin’de, ildeki en yüksek mülki idare amiri olan ve operasyon yetkisi bulunan valinin devreden çıkarılarak yetkinin tümüyle askere verildiği belirtildi.

Haberde, Mardin Valisi ile operasyonları yürüten ildeki güvenlik birimleri arasında yaşanan koordinasyon sıkıntısı gerekçe gösterilerek, valinin görevden alınması gündeme geldiği, ancak değişikliğin genel bir valiler kararnamesi yoluyla yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Habere göre, yeni kararnameye kadar geçecek sürede sorun yaşanmaması için yeni bir mekanizma kuruldu. Bölgede istihbarat ve operasyonel kararlar tek elden yürütülecek. Operasyona, ilçedeki üst rütbeli asker komuta edecek. Yapılacak operasyonların kararları operasyonel birimler tarafından alınarak uygulanacak.

14 Mart’tan bu yana süren sokağa çıkma yasağında Nusaybin’de 27 gündür süren çatışmalar sonucunda 50’li kadar özel harekatçı yaşamını yitirirken, 100’ün üzerinde özel harekatçı da yaralandı. Yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirenler arasında iki binbaşı ve özel harekat şube müdürleri de bulunuyor.

EN SON EKLENENLER