‘O Anayasa yeterli olmaz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Moskova’da Suriye muhalefeti temsilcilerini ağırlayan Lavrov, Cenevre görüşmelerinin ertelendiğini açıkladı

Astana Konferansı’nın fiyaskoyla sonuçlanmasından sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki muhaliflerle Moskova’da bir araya geldi. Rojava heyeti, Rusya’nın Anayasa taslağına işaret ederek, Kürtler için kültürel otonominin yeni yapılacak anayasada yer almasının yeterli olmayacağına dikkat çekti.

27 Ocak’ta yapılan toplantıya 14 bileşen katıldı. PYD adına toplantıya PYD Fransa Temsilcisi Halid İsa ile PYD Rusya Temsilcisi Abdusselam Ali katıldı.

Toplantıya PYD Eşbaşkanı Aysa Abdullah, Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enwer Müslim de davetliydi ancak katılamadılar. Toplantıdan sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık basın toplantısını düzenleyerek toplantının içeriğine ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Rusya tarafından hazırlanan Suriye anayasa taslağı hakkında konuşan Zaharova, “Suriyelilere ne ülkelerindeki krizin çözümünün şartlarını ne de anayasalarını zorla kabul ettirmeye çalışıyoruz” dedi.

Görüşmeleri ANF’ye değerlendiren PYD Temcilcisi İsa, “Demokratik bir Suriye’nin ancak bizim yapmış olduğumuz proje ile barışa ve huzura kavuşacağını söyledik. Rusya Dışişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede esas olarak bizler onların yaptığı öneri çerçevesindeki anayasanın nasıl olması gerektiği noktasında görüştük. Dışişleri Bakanlığının bu konuda yaptığı açıklamadan sonra, Dışişleri Bakanlığı Yardımcısı Bagdanow ve birkaç Rus başkanlık yetkilisi ile görüşmemiz devam etmiştir. Konuşmamızın ekseninde yapılmış olan yeni anayasa teklifi ve önümüzdeki süreçte yapılacak Cenevre dördüncü toplantısı temel alınmıştır. Ve yaşanan engeller hakkında da herkes fikirlerini dile getirmiştir.”

Cenevre-4 ertelemesi

Cenevre-4’ün 28 Şubat’a ertelendiğini kaydeden İsa, “Burada yapılan konuşmada da bir kere daha ortaya çıktı ki, yapılacak olan bu toplantıya PYD ve Kürtlerin temsilcilerinin katılımı olmadan ve demokratik özerlik projesi esas alınmadan barışçıl bir müzakerenin yapılamayacağı noktasına vurgu yapıldı. Türkiye yanlısı gruplar bu görüşmede demokratik özerlik projesinin tartışılacağını anladıklarında kendilerini geri çekip toplantıya katılmadılar” dedi.

Anayasa tartışması

İsa “Rusya, yeniden dizayn edilmek istenen Suriye’de Kürtlerin yer almasını istiyor mu?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Yapılan görüşmelerde Kürtler için kültürel otonomi adı altında bir gündemleri var. Bizler de böylesi bir gündemin yeni yapılacak anayasada yer almasının yeterli olmayacağını belirttik. Önerilerin yetersiz kaldığını tekrardan vurgulayarak, bizim yapmış olduğumuz Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu projesinin daha doğru olduğunu savunduğumuzu kendilerine ilettik… Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu projesinin daha uygun olacağını ve iyi araştırılmış bir proje olduğunu vurguladık. Hazırlanmış olan projemizi teslim ettik.”

‘Ceyş-ul İslam katliamcıdır’

Moskova’ya gidemeyen Enwer Muslim de, “Kuzey Suriye’de yaşayan halklar demokratik federal bir sistem istiyor. Suriye sorunu da bu şekilde çözülür” dedi. Astana’ya katılan Ceyş-ul İslam’a da işaret eden Muslim, “Ceyş-ul İslam daha önce Halep ve Şam etrafında DAİŞ’le birlikte hareket etti ve çok sayıda sivilin katliamında rol aldı. Bunlar aracılığı ile aslında DAİŞ ve Nusra’da Astana’da yer aldı” diye konuştu.

MOSKOVA – ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR