O mağara karakolun dibinde çıktı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Hükümete yakın medya tarafından “PKK’nin ini” diye servis edilen operasyon görüntüsü kurgu çıktı. Karakola 500 metre uzaklıkta bir köylüye ait mağarada çekilen görüntüler, daha önce Nazlı Çelik’in yaptığı “Patlatıyorum çek” haberini hatırlattı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ikinci “Patlatıyorum çek” filmi çekildi. 22 Haziran’da “Dağlıca’nın hakimi Mehmetçik, teröristlerin inlerine giriyor!” başlığıyla ajans, gazete ve televizyonlardan servis edilen operasyon bilgisi kurgu çıktı. Dağlıca 6’ncı Sınır Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı askerler tarafından yapıldığı iddia edilen operasyon köylüler tarafından yalanladı.

Köy ile tabur arasında yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunan bir mağarada çekilen görüntülere ilişkin konuşan köylüler, “PKK’nin ini” diye gösterilen mağaranın köylüye ait tapulu arazi olduğu kaydedildi. Köylüler, operasyonun tabur komutanı tarafından “terfi amaçlı” yapıldığının bilgisini verdi. Köylüler, görüntülerin yayınlanmasının ardından komutanın Malatya’ya terfi ettirildiğini söyledi.

GÖRÜNTÜLER DESTEKLİYOR

Servis edilen görüntüler de köylülerin söylediklerini destekliyor. Mağaraya girmeye çalışan askerleri, önceden mağaraya giren bir kameraman çekiyor. Yine dış görüntülerde, tabur ve yolun mağaraya ne kadar yakın olduğu görülüyor. Askerlerin Drone ile rahat bir şekilde oynaması ve herhangi bir önlem almamaları dikkat çeken bir diğer ayrıntı oluyor. Ayrıca yol kenarında bulunan mağaraya düzenlenen operasyonda katırlarla silahlar taşınıyor. Bomba arama detektöründen önce görüntüyü alan kişinin de mağaraya gitmesi kurguda gözden kaçırılan ayrıntı oluyor.

DAĞLICA’DA OPERASYON

Dağlıca (Oremar) bölgesinde, Federe Kürdistan Bölgesi’nin sıfır noktasında bulunan İkiyaka Dağları (Çarçella) bölgesinde 25 Mart’ta başlatılan operasyon sürüyor. Operasyon, 17 Mayıs’tan itibaren Dağlıca bölgesinin doğusunda bulunan ve 1990’larda boşaltılan Mate, Talanê, Şawitê köyleri ile stratejik öneme sahip Gezre Tepesi çevresinde yoğunlaşırken, bölge halkı daha önce çatışmalar sonucunda çok sayıda askerin yaşamını yitirdiğini, helikopterlerle cenazelerin bölgeden alındığını ve söz konusu durumun gizlendiğini iddia etmişti.

NAZLI ÇELİK HABERİ

Yüksekova’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde de benzer bir kurgu haber ortaya çıkmıştı. Star TV’nin ana haber spikeri Nazlı Çelik ve ekibi, 10 Nisan 2016 tarihinde gittiği Yüksekova ilçesi Orman Mahallesi’nde özel harekat timlerine çekim amaçlı bina bombalatmıştı. Çelik’in kurgu operasyon haberi, “Patlatıyorum çek” alıntısıyla ifşa olmuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR