Obama, ‘Trump’ı Rusya seçtirdi’ demişti; şimdi de Putin ‘ABD beni seçtirmemek için çalışıyor’ diyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ‘doping yaptığı’ gerekçesiyle 4 Rus kayakçının gelecekte yapılacak Olimpiyatlardan diskalifiye etmesini, değerlendiren Putin, ‘Olimpiyatlar ne zaman şubatta, seçimler ne zaman martta’ diyerek, ABD’yi Rusya seçimlerini etkilemeye çalışmakla suçladı

 

Rusya’nın Çelyabinsk kentindeki bir kompresör fabrikasındaki işçilerle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Putin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na katılan 4 Rus kayakçıyı gelecekte yapılacak olimpiyat oyunlarından diskalifiye etmesini ve ikisinin madalyalarını geri almasını yorumladı. Putin, Rusya yönetimine yöneltilen ve Rus sporcuların doping kullanımını desteklediğiyle ilgili suçlamaları Mart 2018’de Rusya’da yapılacak devlet başkanlığı seçimleriyle ilişkilendirdi.

 

‘ABD sorun çıkartmak istiyor’

 

Sputnik’te yer alan haberde, “Rusya’da hiçbir zaman devlet destekli doping mekanizması bulunmadığını” ileri süren Putin, Washington’ın Moskova’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği suçlamalarına yanıt olarak “Rusya’daki seçimlerle ilgili sorun yaratmak istediğini” iddia etti.

 

Reklam, büyük şirketler, sponsorlar; dolayısıyla ABD!

 

Putin, ABD’nin Rusya seçimlerini ‘doping’ tartışmalarıyla nasıl etkilemek istediğini şu sözlerle izah etti: “Olimpiyatlar şubatta başlayacak. Peki seçimler ne zaman? Martta. Tüm bunların, bazılarının istediği gibi, sporseverler ve sportmenler için rahatsızlık verici bir durum yaratılması için yapıldığına dair derin şüpheler var. Zira günümüzde IOC da dahil olmak üzere uluslararası spor kuruluşları, sponsorlara, yayın haklarını alan televizyon şirketlerine ve reklam verenlere büyük ölçüde bağımlı durumda. Hatta yayın hakları için ödeme yapan büyük şirketler, ana sponsorlar, ana reklam verenler ABD’de ve haliyle kontrol paketi de ABD’de. Dolayısıyla Washington, Moskova’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına yanıt olarak Rusya’daki seçimler sırasında sorun yaratmak istiyor.”

 

Obama da Putin’i suçlamıştı

 

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Rusya devletini ABD seçimlerine Trump lehine müdahale etmekle suçlamış, bu konuda Kongre’ye ayrıntılı rapor sunulacağını söyleyerek, ABD halkını da “Rusya’nın eylemlerine karşı tetikte olmaya” çağırmıştı. Rus istihbaratı seçimlere müdahale için Trump’ın rakibi, eski Dışişleri Bakanı ve Demokratlar’ın Başkan Adayı Hillary Clinton’un maillerini hackleyip servis etmekle suçlanmıştı.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR