Obama’dan misilleme kararı

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın “ABD seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği” yönündeki iddialara ilişkin, “Bizim de harekete geçmemiz gerektiğinden şüphe yok ve bunu kendi seçtiğimiz bir zaman ve yerde yapacağız” dedi.

Obama, Amerikan Ulusal Halk Radyosu’na verdiği mülakatta, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine karıştığı iddialarını değerlendirdi.

Obama, “Yabancı bir hükümet, seçimlerimizin bütünlüğünü bozmaya yönelik bir girişimde bulunduğunda bizim de harekete geçmemiz gerektiğinden şüphe yok ve bunu kendi seçtiğimiz bir zaman ve yerde yapacağız” diye konuştu.

ABD’nin tepkisinin bazılarının, kamuoyu tarafından bilineceğini, bazılarının ise bilinmeyeceğini kaydeden Obama, “Bay Putin, bu konudaki hissiyatımı iyi biliyor çünkü bunu kendisine doğrudan iletmiştim” ifadesini kullandı. Çin’de geçen eylül ayında yapılan G20 toplantılarında bir araya gelen Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “siber saldırı” olayını konuştukları basına yansımıştı.

Talimat vermişti

Obama, cuma günü, başkanlık seçimlerine yönelik siber saldırı ve dış müdahale iddialarının araştırılması için bir talimat vermiş ve 20 Ocak 2017’den önce tamamlanmasını istemişti. İlk olarak temmuz ayında Demokrat Parti tarafından gündeme getirilen “Rusya bağlantılı siber saldırı” iddiaları kamuoyunda uzunca süre tartışılmıştı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, 7 Ekim’de, Demokrat Parti kurumlarının ve seçim kampanyalarının siber saldırıya uğramasıyla ilgili olarak Rusya’yı “resmen” suçlayan bir açıklama yapmıştı. CIA, Rusya’nın, Donal Trump’ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde bir sonuca vardığı ve bunu bir raporla Kongre’ye sunduğu iddia edilmişti.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR