OHAL mitingine OHAL yasağı: Yasağa rağmen alanda olacaklar

Post date:

Author:

Category:

KESK Genel Merkezi’nin kararı doğrultusunda İzmir’de “İhraçlara, açığa almalara, sürgün ve cezalara teslim olmayacağız” sloganıyla 11 Aralık Pazar günü saat 12.30’da düzenlenecek miting Valilik tarafından OHAL gerekçe gösterilerek yasaklandı. Valilik yasağına tepki gösteren İzmir emek ve demokrasi güçleri, yasağı protesto etmek için miting saatinde Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapacak.  KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan, “Tüm emekten, barıştan, demokrasiden yana olanları davet ediyoruz” dedi. 

KAMU DÜZENİNİ BOZARMIŞ!

KESK merkezi 5 ilde bölgesel miting yapma kararı almıştı. Karar doğrultusunda İzmir’de 11 Aralık Pazar günü saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak miting için KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Valiliği’ne başvurdu. Platformun başvurusuna 7 Aralık tarihinde yanıt veren İzmir Valiliği, “Kamu düzenini, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi bir şekilde bozacak olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirildiğinden, gerçekleşmesi muhtemel, istenmeyen ve telafisi olmayan olayların meydana gelmesini önlemek amacıyla, belirtilen gün ve saatte düzenlenmek istenen ‘Haklar OHAL ve KHK’lerden önce gelir. İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza teslim olamayacağız’ konulu gösteri yürüyüşünün İzmir il sınırları içerisinde yapılması ve aynı konu ile ilgili olarak stant açılması, afiş, pankart ve bildiri asılması ve dağıtılması yasaklanmıştır” dedi. 

‘YASAK KARA MİZAH KONUSU’

Gazetemize konuşan Akkan, yasak gerekçesinin kara mizah olduğunu vurguladı. Valiliğin öne sürdüğü gerekçenin yasağın esas gerekçesi olmadığını söyleyen Akkan, “Kamu emekçilerine, barışa ve demokrasiye yönelik saldırılara ve bunun kılıfı OHAL ve KHK’lere ‘hayır’ dediğimiz için bu yasak gelmiştir. Bu yasakçı zihniyeti protesto ediyoruz ve tüm emekten, barıştan, demokrasiden yana olanları davet ediyoruz” dedi.

’11 ARALIK’TA HAKLARIMIZ İÇİN MEYDANLARDAYIZ’

Evrensel’e konuşan İzmir emek ve demokrasi güçleri, OHAL’in kaldırılması, antidemokratik uygulamaların, barış ve özgürlük ve emeğe yönelik saldırıların son bulması için 11 Aralık’ta Cumhuriyet Meydanı’nda olacaklarını ifade etti. 

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Melih Yalçın, 15 Temmuz sonrası AKP’nin sivil bir dikta kurmaya çalıştığını belirterek, “Bunu artık kendi de gizlemiyor. Bugün Cemaatçi örgütlere karşı başlatıldığı söylenen operasyonlar artık devrimci, demokrat kesimlere yani asıl hedefine ulaşmaya başladı. Bugün hep beraber bu saldırıdan mağdur olan, saldırıya uğrayan bütün dostlarımızla demokrasi mücadelesi içinde yer alan arkadaşlarımızla dayanışma günüdür” dedi. Yaşanan hukuksuzluklara itiraz etmeyenlerin yarın aynı saldırıların mağduru olabileceğini ifade eden Yalçın, “Bu nedenle KESK’in 11 Aralık’ta yapacağı mitingin bütün demokrasi güçlerince desteklenmesi, bir dayanışma ruhu içerisinde hep birlikte bu mitingin gerçekleşmesini diliyoruz. Biz emek ve demokrasi mücadelesi için daha fazla özgürlük, demokrasi, KHK’lerin olmadığı, OHAL’in kaldırıldığı bir dönemi talep ederek alanlara çıkacağız. Tüm İzmirlileri o gün alanlara çağırıyoruz” dedi. 

‘BASKI POLİTİKALARINA KARŞI ALANLARDA OLACAĞIZ’

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkartılan KHK’lerle birçok işçi ve emekçinin gözaltına alınarak işlerinden ihraç edildiğini söyledi.  Sarı, “KHK’lerle uygulanan baskıcı politikalara karşı KESK’in yapacağı ‘OHAL’le değil, KHK’lerle değil demokrasiyle yönetilmek istiyoruz’ mitingine bütün üyelerimizle birlikte en yoğun katılımı sağlayarak hukuksuzluklara, antidemokratik yasalara karşı çıkmanın mücadelesini vereceğiz” dedi. Baskının ve savaşın giderek arttığı bir ortamdan geçildiğini belirten Emek Partisi İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci de, “KESK’e yönelik açığa almalar, ihraçlar ve baskılar artık işçilere, aydınlara, gazetecilere kısacası toplumun tüm kesimlerine yönelmiş durumdadır. Bu dönemde KESK’in aldığı miting kararı bizim için önemlidir. Bu yüzden tüm semtlerde, mahallelerde bildiriler dağıtarak, bilgilendirme yaparak pazar günü gerçekleşecek mitinge çağrımızı yapıyoruz. Baskı politikalarına karşı alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi. CHP İzmir İl Sekreteri Birgül Değirmenci de, ülkede sivil darbenin söz konusu olduğunu söyledi. Ülkenin KHK’lerle yönetilmeye başladığını vurgulayan Değirmenci, “Anayasa ve meclis askıya alınmış durumda. Bu nedenle haksızlıklara, hukuksuzlara, ihraçlara karşı olduğumuz için KESK’in ‘Haklarımıza sahip çıkıyoruz’ diyerek yapmak istediği mitinge destek vereceğiz” dedi.
10 Ekim Barış Ve Dayanışma Derneği İzmir Temsilcisi Mustafa Özdağ da, barış ve insan haklarına yönelik saldırılara karşı 11 Aralık’ta alanlarda olacaklarını söyledi. Özdağ, “Eğer destek vermezsek yarın bize ve destek vermeyenlere sahip çıkacak kimse kalmayacaktır” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR