‘OHAL yıllardır İmralı’da uygulanıyor’

Post date:

Author:

Category:

Uluslararası komployla 1999 yılında tutuklanarak Türkiye’ye getirilen ve 18 yıldır ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük, avukat ve aile görüşü yasağı devam ediyor. Yıllardır “Hava muhalefeti”, “Koster bozuk” gibi gerekçelerle yaptırılmayan görüşmeler, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ise “OHAL”e dayandırıldı. Öcalan’dan son olarak 50 siyasetçi, sanatçı ve gazeteci tarafından başlatılan açlık grevi sonucu kardeşi Mehmet Öcalan’la 11 Eylül’de yaptığı görüşmede haber alınabildi. O günden sonra bir daha haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’la ilgili endişeler sürüyor.

Hukuk yok sayıldı

27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana cezaevinin kapılarının kapalı olduğu avukatlarının, darbe girişimi sonrası yaptığı 63 görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Savcılığı ve Bursa Ceza İnfaz Mahkemesi tarafından her seferinde ret yanıtı verildi. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Rezan Sarıca, OHAL’in en derin halinin İmralı Adası’nda sürdürüldüğünü söyleyerek, “Temel hak ve özgürlüklerin dondurulduğu, haberleşme hakkının, bilgi alma hakkının, aile yaşamına saygı hakkının, anayasal ve yasal hukuk yollarını kullanma hakkının yok sayıldığı bir OHAL kararıdır. Bugün uygulanan OHAL, yıllardır uygulanan İmralı tecrit sisteminin resmi halidir” dedi. Sarıca, “İmralı tecrit sistemi görmezden gelindikçe, Türkiye’deki işkence yasağına aykırı, hukuka aykırı OHAL uygulamaları ile de mücadele edilemez” dedi.

Önce İmralı sonra tüm Türkiye

İmralı’daki uygulamalara “Türkiye’de yürütülen özelikle hukuk sistemi, İmralı sistemini bir adım geriden takip ediyor” diyen Sarıca, “Önceleri yasalara aykırı bir şekilde avukat-müvekkil görüşmesini dinleme, izleme hatta kayda alma sadece İmralı’da vardı. Bugün ise bu durum her cezaevinde uygulanmaya başlandı. Ancak Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan kesintisiz görüşme yasağı, ağır tecrit hali sadece İmralı’da Sayın Öcalan üzerinde yürütülüyor. Yarın ise genel olarak tutuklu, hükümlü veya gözaltına alınanlar için akıbeti bilinmeme halleri gelişebilir. Bu anlamda İmralı tecrit sistemi, Türkiye’deki herkes açısından sürdürülmesi kabul edilemez olarak görülmelidir” dedi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR