Öldürenler mahkemeye dahi gelmezken, protesto edenlere ceza

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarını protesto edenlere hapis cezaları verilirken, protestoda vurulan ve linç edilen Ekrem Kaçeroğlu davasında 3 yıldır bir gelişme yok

İzmir’in Bornova ilçesinde 7 Ekim 2014’te DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için yapılan yürüyüşte önce başından vurularak, ardından linç edilerek katledilen Ekrem Kaçeroğlu davasında 3 yıldır herhangi bir sonuç alınamadı. Aynı gün protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle Leyla İldeniz, Abdülrezzak Karataş ve Abdülcebbar İnan hakkında 26 Kasım 2014 tarihinde açılan dava 28 Aralık 2016 sonuçlanırken, her bir sanığa 3’er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme verilen cezaya ilişkin hükmün açıklamasını geriye bıraktı.

Fotoğraflarda yüzleri açık

İddianamede sanıkların yüzlerinin kapalı olduğu belirtilirken, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından incelenen ve eşleştirildiğine kanaat getirilen olay gününe ilişkin fotoğraflarında, yüzlerinin açık olduğu görülüyor. Yine Fizik İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi’nce İnceleme ve Mukayese konusu olan fotoğraflarda İldeniz, Karataş ve İnan’ın yüzlerinin açık olduğu, polise mukavemet etmek yerine yolda yürüdükleri, hatta İnan’ın bir elinin cebinde olduğu görülüyor.

Kavga sonucu katledilmiş!

Öte yandan iddianamede Kaçeroğlu’nun katledilmesine ilişkin skandal ifadelere yer verildi. İddianamede DAİŞ saldırılarını protesto edenlerin polise “taş, molotof, likit bomba” ile saldırdığı iddia edilirken, grubun mahallelinin araçlarına zarar verdiği ileri sürüldü. Irkçılar tarafından katledilen Kaçeroğlu’nun iki grup arasında çıkan kavga sonucu yaşamını yitirdiği iddiasında bulunuldu.

Sanıklar mahkemeye dahi gelmiyor

Koçeroğlu’nun katledilmesine ilişkin açılan davanın bir sonraki duruşması ise 1 Mart tarihinde görülecek. Davada tanıkların dinlenmesi beklenirken, sanıklar Suat Dinçer, Murat Kesgin, Reşit Aktaş ve Kubilay Aktaş ise tutuksuz yargılanıyor. Sanıklar duruşmalara dahi gelmezken, mahkeme geçtiğimiz duruşmalarda avukatların zorla getirme ve adli kontrol taleplerini reddetmişti.

İZMİR

EN SON EKLENENLER