Ölüme terk edilen tutuklu: Üç maymunu oynuyorlar

0
127

Adli Tıp Kurumu tarafından 3 defa “cezaevinde kalamaz” raporu verilen, sağlık durumu her geçen gün kötüye giden Şehmus İlhan, yetkililerin üç maymunu oynadığını belirtti.

Çözüm sürecinde pazarlık konusu yapılan hasta tutuklular, sürecin bozulmasıyla birlikte adeta ölüme terk edildi. Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 3 kez “cezaevinde kalamaz” raporu verilen Şehmus İlhan da serbest bırakılmayı bekleyen yüzlerce hasta tutuklu arasında bulunuyor. 25 yıldır cezaevinde tutulan 43 yaşındaki İlhan’ın sağlık durumu ise günden güne kötüye gidiyor. Riskli olduğu gerekçesiyle ameliyatı yapılmayan İlhan tutulduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nden kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

BEYNİNDE 8 LİF BULUNUYOR

Daha önce birçok devlet hastanesinde tedavisi yapılan İlhan, düzenli kullandığı ilaçlarla yaşam mücadelesi veriyor. Sık sık hastalıklarına bağlı olarak krizler geçiren İlhan’ın beyninde 8 lif bulunmasının yanı sıra, sara (Hepatit B), şeker, astım, hipertansiyon ve mide ülseri gibi kronik ağır hastalıkları da bulunuyor. Adeta işkenceli bir ölüme terk edilen İlhan’ın tahliye olması için 5 yıl hapis cezası bulunuyor.

RAPORLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Hastalığının günden güne ilerlediğine dikkat çeken ilhan, ATK tarafından verilen “cezaevinde kalamaz” raporlarının yetkililer tarafından görmezden gelindiğine dikkat çekerek, “25 yıldır zindandayım ve bu süre içerisinde çok sayıda cezaevine sürgün edildim. Bu sürgünler doğal olarak sağlık durumumu da ciddi oranda etkiledi. Çok sayıda hastalığım bulunuyor ve bu hastalıklar günden güne ilerlemekte. Bu da dayanılması güç ağrılara neden olmakta. Cezaevi şartları tedavime uygun olmadığı gibi yeni hastalıkların ortaya çıkmasına yol açıyor. ‘Cezaevinde kalamaz’ raporlarına rağmen 3 maymunu oynuyorlar” dedi.

CEZAEVLERİNDE TABUTLAR ÇIKMASIN

Hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması için kamuoyu ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunan İlhan, “Benim durumumda şu anda cezaevlerinde yüzlerce hasta tutsak arkadaşımız var. Çoğu zaman ya hasta tutsakların cenazesi zindanlardan çıkıyor ya da ölüm sınırındakiler serbest bırakılıyor. Bu siyasi gerekçe ve keyiflikler; vicdanları, yaralamakta ve kapanması güç yaralar geride bırakmakta. Bu durum hukuki olmadığı gibi insani de değildir. Bu anlamda kamuoyu ve STK’lara çağrıda bulunuyoruz. Artık cezaevlerinden tabutların çıkmasını istemiyoruz” ifadesinde bulundu.

Selman Keleş / Van T Tipi Kapalı Cezaevi – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here