Önlü, Dersimspora yapılan saldırıları Meclis gündemine taşıdı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Dersim Milletvekili  Alican Önlü  Dersim Spor’un Silivri Spor maçında ve daha önceki tüm maçlarda uğradığı ırkçı ve ayrımcı saldırılara yönelik meclise soru  önergesi verdi.

2009 yılında kurulan Dersimspor, Tunceli Amatör Ligi’nde şampiyon olup Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2010-2011 sezonundan itibaren ilk defa uygulamaya konulan Bölgesel Amatör Lig’e dahil oldu.

2014-2015 sezonunda Dersimspor, Bölgesel Amatör Ligi 3. Grup’u lider tamamlayarak tarihinde ilk kez 3. Lig’e yükseldi.

2 yıldır 3. ligde mücadele veren Dersimspor deplasman maçlarının birçoğunda Kimliğinden ötürü ırkçı saldırılara maruz kalıyor. Çatalca Spor Kulübü ile yaptığı maçta ise tabelada ismi sansürlenmişti. Silivri Spor maçında da kulübün yönetici ve taraftarları tarafından hakaret ve küfürlere maruz kalmıştı. Dersimspor aynı maçı yöneten hakemin tutumlarını da yanlı bularak eleştirmişti.

“İKTİDARIN KUTUPLAŞTIRICI SÖYLEMLERİ HER ALANDA KARŞIMIZA ÇIKIYOR”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle verilen önergede HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, “İktidarın kutuplaştırıcı söylemleri eğitimde, sağlıkta, kültür ve sanatta, yaşamın her alanında olduğu gibi barışı, kardeşliği dostluğu pekiştiren sporda da karşımıza çıkmaktadır” vurgusu yapıldı.

“DERSİM SPOR KULÜBÜ SİLİVRİSPOR MAÇINDA SALDIRILARA MARUZ KALDI”

Operasyonların, baskıların en yoğun yaşandığı, coğrafya olan Dersim’de her türlü zorluklara rağmen Dersimspor kulübü faaliyetlerini sürdürmektedir diyen Önlü, “Silivri Spor ile yaptığı karşılaşmada da bugüne kadar ki süreçte yapılan tüm karşılaşmalarda, rakip seyirci ve yöneticilerin küfür ve hakaretlerine, bilinçli taraflı hakem uygulamalarına maruz kalmıştır. Dersim Spor taraftarları ise, güvenlik kontrolü adı altında her türlü ayrımcılığa ve kötü muameleye tabi tutulmuşlardır, dedi.

Alican Önlü’nün verdiği önergede şu sorular soruldu;

Bakanlığınızca, Dersimspor’un katılmış olduğu karşılaşmalarda bilinçli, taraflı hakem uygulamaları iddialarına ilişkin soruşturma yapılacak mıdır? Bu iddialar doğru ise hakemler hakkında gerekli idari ve hukuki süreç başlatılacak mıdır? Dersimspor taraftarlarına yönelik “güvenlik kontrolü” adı altında, kötü ve ayrımcı muamelelere maruz kaldıkları yönündeki iddialara ilişkin gerekli idari ve hukuki soruşturma başlatılmış mıdır? Dersimspor’un karşılaşmalarda, rakip seyircinin ve yöneticilerin hakaretlerine maruz kaldığı yönünde ki iddialarına ilişkin gerekli inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır? Yine 18 Aralık 2016 da Dersimsporun, Çatalca Spor ile yaptığı karşılaşmada, Dersimspor kulüp müdürlerine, teknik ekibine, futbolcularına ve taraftarlarına yönelik ırkçı tezahürat ve küfürler edilmiş, ikinci yarıdan sonra ise tabelada Dersimspor yerine xxxxspor yazmıştır. 18 Aralık’ta gerçekleştirilen bu karşılaşma ile ilgili gerekli inceleme yapılmış mıdır? Yapılmamış ise sebebi nedir? Son olarak Dersimspor- Kemerspor karşılaşmasında, taraflı hakem uygulamaları iddialarına ilişkin idari ve hukuki soruşturma başlatılmış mıdır? Bakanlığınızca, sporda şiddetin ve ayrımcılığın önüne geçmek amacıyla alınan tedbirler nelerdir?

PİRHA
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR