Önlü’den Kayyuma ilişkin soru önergesi

Post date:

Author:

Category:

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediyesi’ne atanan kayyumun icraatlarına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“DARBE SONRASI ARTAN HAK İHLALLERİ”

Önlü, bakanın Anayasa’nın 98. ve 99. Maddesi gereğince yanıtlamasını istediği soruları 16 maddede topladı. “15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL (Olağanüstü Hal) kapsamında, Doğu ve Güneydoğu illeri ağırlıklı olmak üzere tüm ülkede hukuksuz ve anti demokratik uygulamalar ile temel hak ihlalleri gündeme geldiği bilinmektedir” denilerek başlanan önerge de şu sorulara yanıt istendi.

ÖNERGEDE ATILAN İŞÇİLERDEN, HARCAMALARA 18 SORU VAR

Dersim Belediyesi’ne, 2014 yerel seçimlerinden belediye eş başkanlarının tutuklanmasına kadar ki süreç boyunca kaç kez müfettiş gönderilmiştir? Müfettişlerin teftiş sonuçları nedir? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyumun aylık giderleri ne kadardır? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyumun, göreve başladığı günden itibaren başkanlık katı için yapmış olduğu harcama ne kadardır? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyumun özel kalem harcamaları ne kadardır? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum, günlük kaç saatini belediye de geçirmektedir? Belediye eş başkan yardımcısının yerine atanan, kayyum yardımcısının aylık gideri ne kadardır? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum, göreve başladığı günden itibaren hangi gerekçe ile kaç işçinin işine son vermiştir? Bu durumun hukuki karşılığı nedir? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum tarafından işine son verilen işçilerin yerine işe alınan kişiler hangi yöntemle alınmıştır? Kayyum atanan belediyelerden şuana kadar çıkartılan işçi sayısı kaçtır? Çıkartılan işçilerin yerine yapılan alımlarda AKP üyesi işçi sayısı kaçtır? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum sonrası, belediye meclisinin karar alma yetkisi var mıdır? Yoksa bunun yasal dayanağı nedir? Dersim inanç ve kültürüyle uyuşmayan etkinlikler için belediye tarafından harcanan bütçe miktarı ne kadardır? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyumun, referandum kampanyaları için harcadığı bütçe ne kadardır? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum Belediye’ye bağlı kaç kurumu kapatmıştır. Kapatma gerekçesi nedir? Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum, kurumları kapatırken belediye meclis üyelerinin kararını almış mıdır?           (HABER MERKEZİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR