Onur Yürüyüşü’ne polis engeli

 15. LGBTİ-Onur Yürüyüşü polis engeline takıldı. LGBTİ’lilere saldıran 7 kişi gözaltına alınırken, saldırıya uğrayan 3 LGBTİ bireyi de gözaltına alındı.

LGBTİ Onur Haftası Komitesi öncülüğünde İstiklal Caddesi’nde yapılmak istenen 15. LGBTİ-Onur Yürüyüşü polis engeline takıldı. Yürüyüşe saatler kala Taksim civarında yoğun güvenlik önlemi alan polis yüzlerce kişiyi Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirdikten sonra Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne aldı. Polisin bütün engellemelerine rağmen İstiklal Caddesi’nin girişinde bir araya gelen LGBTİ bireyleri, sloganlar ile polisin tavrını protesto etti.

10 GÖZALTI

Burada LGBTİ bireyleri arasına giren bir grup LGBTİ bireylerine saldırdı. Saldırıya LGBTİ bireylerinin de karşılık vermesi üzerine polis gruba müdahale etti. Müdahalede 20’ye yakın LGBTİ ve onlara saldıran kişilerin gözaltına alındığı öğrenildi

İstanbul Valiliği, LGBTİ’nin Taksim Meydanı’nda bugün yapmayı planladığı yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirmişti. LGBTİ tarafından yapılan açıklamada ise kararın hukuka aykırı olduğu belirtilmişti.

EN SON EKLENENLER