Ordu katliam yaptı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Nijerya ordusu, mülteci kampında sivilleri katletti. Hayatını kaybedenler ve yaralananlar arasında Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ve Kızılhaç’tan çalışanlar da var

Nijerya hava kuvvetleri, Boko Haram’a yönelik operasyon yaparken bir mülteci kampını vurdu. Korkunç olayda 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Nijerya hükümetinden yapılan açıklamaya göre, İslamcı Boko Haram Örgütü’ne karşı görevde olan Nijerya Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı, 17 Ocak’ta “yanlışlıkla” bir sığınmacı kampını bombaladı. En az 100 sivilin ölümüne neden oldu. Bazı yayın organları, ölü sayısını 52 olarak verdi. Ölen ve yaralananlar arasında mültecilerin yanı sıra yardım görevlilerinin de olduğunu belirtiliyor. 120 kişinin de yaralandığı kaydediliyor.

Nijerya Ordusu özel komando birliği Lafiye Dole’nin başındaki General Lucky Irabor Maiduguri, bombalanan yerin ülkenin Kala Balge bölgesinde bulunan Rann’daki mülteci kampı olduğunu kaydetti. General bu bölgede Boko Haram unsurlarının bulunduğunu ancak savaş uçaklarının yerinden yurdundan edilmiş Nijeryalıların kaldığı kampı bombaladığını belirtti. General çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini ifade etti, ancak ölü sayısı hakkında net bir açıklama yapmadı. AFP’ye konuşan Nijerya Ordusu’ndan üst düzey bir yetkili ise “Bir savaş jeti yanlış hedefi vurdu” dedi. Yetkili kurban sayısının yüksek olduğunu belirtti.

25 bin mülteci kalıyor

Premium Times adlı internet gazetesi, Maiduguri’deki hastane çalışanlarına dayandırarak verdiği haberinde, kentteki bütün hastanelerin teyakkuza geçirildiğini belirtti. Saldırıda yaralananların helikopterle bölgeden çıkarıldığı bildirilirken, ölen ve yaralananlar arasında Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ve Kızılhaç’tan çalışanların da bulunduğu belirtildi. Kızılhaç, 6 çalışanının öldüğünü, 13 çalışanının ise yaralandığını duyurdu. Kampta 25 bin mültecinin kaldığı tahmin ediliyor. Nijerya’da son dört hafta içinde ordu Boko Haram’a yönelik operasyonları artırdı. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Nijerya’nın kuzey doğusunda bir milyon 700 bin ülke içindeki çatışmalardan kaçan mültecilerin yaşadığını belirtiyor. Kala Balge bölgesinde ise bu rakamın 35 bin olduğu tahmin ediliyor. Burada bulunan mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması sırasında sık sık sorunlar yaşanıyor. Göç Örgütü, özellikle gıda maddelerinin bölgeye düzensiz olarak gönderildiği eleştirisini dile getiriyor.

RANN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR