‘Ortadoğu Barış Süreci’ni konuşan Sisi ve Netanyahu ilk kez birlikte görüntülendi

  0
  180

  Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Sisi görüşmede ‘İsrail ve Filistin’in kapsamlı bir çözüm için müzakerelere geri dönmesinin önemini’ vurguladı.

  İki liderin 1 buçuk saatlik görüşmede ‘barış sürecine geri dönülmesinin ve Filistin devletinin kurulmasının yollarını’ tartıştıkları belirtildi.

  Toplantıda Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İstihbarat Başkanı Halid Fevzi ve Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü Tuğgeneral Abbas Kamil’in de hazır bulunduğu belirtildi

  İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ‘Mısır’ın Ortadoğu’daki rolü, terörle mücadele ve bölgenin istikrarı konusundaki çabalarından memnuniyet duyduğu’ da belirtildi.

  SİSİ VE NETANYAHU’NUN GİZLİCE GÖRÜŞTÜKLERİ ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ

  Sisi ve Netanyahu’nun daha önce gizlice görüştükleri de iddia edilmişti.
  İsrail’in Haaretz gazetesi gizli görüşmenin Şubat 2016’da, Ürdün’ün Akabe kentinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ürdün Kralı Abdullah’ın da yer aldığı zirvede gerçekleştiğini duyurmuştu.
  Haaretz’e göre ikili bundan birkaç ay sonra Kahire’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda da gizli bir görüşme yaptı.

  İsrail ve Filistin arasındaki arasındaki barış görüşmeleri 2014’te ABD destekli müzakerelerin çökmesinin ardından donmuştu.

  Mayısta İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump Filistin ile İsrail arasındaki ‘nihai barış anlaşması’na arabuluculuk yapabileceğine inandığını açıklamıştı.
  Netanyahu ile dün görüşen Trump bu toplantıda da anlaşmazlığın çözümü konusundaki umudunu yinelemişti.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here