Osman Kavala tutuklandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve işveren Osman Kavala, “Anayasayı ihlal” ve ” Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklandı.

Antep’te Alman Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 18 Ekim’de gözaltına alınan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve işveren Osman Kavala tutuklandı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmaları kapsamında gözaltına alındığı öğrenilen Kavala dün akşam adliyeye sevk edildi. Kavala, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
OSMAN KAVALA KİMDİR?
1957 Paris’te dünyaya gelen Kavala, İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala’nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubunda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Murat Belge’yle birlikte Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden biri olan İletişim Yayınlarının kurucusu olan Kavala, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) yönetim kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü’nde danışma kurulu üyesi, Tarih Vakfı’nın sponsoru, Diyarbakır Kültürevi’nin sponsoru ve Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesidir.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR