Osmaniye İhlalevi: Elbiselere bahane, görüş 20 dakika, telefon ve hastane yok, ceza çok

Post date:

Author:

Category:

Osmaniye T Tipi Cezaevi’ndeki çocuklarını görmek için yüzlerce kilometrelik yol giden aileler, bir saatlik görüşlerin keyfi uygulamalar sonucu 20 dakikaya düşürüldüğünü, iletişim cezaları nedeniyle de telefon haklarının gasp edildiğini belirtti.

Birçok cezaevinde hak ihlalleri artarak devam ediyor. Bu cezaevlerinden biri de Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi. Aile görüşlerinin kısıtlandığı, tutukluların tedavilerinin yapılmadığı, ailelerin çocuklarına götürdüğü kıyafetlerin farklı gerekçelerle alınmadığı cezaevinde, tutuklulara şimdi de iletişim cezası verildi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü çocuklarını ziyarete giden aileler, çocuklarının çok kötü durumda olduğunu belirtti. Bir saatlik görüşme hakları bulunmasına rağmen, yüzlerce kilometre yol gittiklerini, farklı uygulamalar sonucu ancak 20 dakika görüşebildiklerini belirten aileler, çocuklarına götürdükleri elbiselerin de farklı bahanelerle alınmadığını söyledi. Çocukları için kaygılı olduklarını ifade eden aileler, “Çocuklarımız aşırı kilo kaybı yaşamışlar. Gerekli tedavileri yapılmıyor. Aylardır diş ağrısı çeken tutuklular doktora götürülmüyor” dedi.

İHLAL EVİ!

Tutuklular ailelerine, gazetelerin kendilerine verilmediğini, sohbet haklarının gasp edildiğini, kameralarla sürekli taciz edildiklerini, koğuşlarının zamansız basıldığını, atölye haklarının alındığını, kitap ve dergilerin taraflarına verilmediğini, sık sık telefon ve görüş cezalarına çarptırıldıklarını, uydurma disiplin cezalarıyla yıldırılmak istendiklerini, hastanelere götürülen arkadaşlarının da askerler tarafından taciz edildiğini ve kelepçelerinin çıkarılmadığını iletti.

Söz konusu cezaevinde bulunan İnan Akın’ın ailesi, Pazar günü çocuklarının telefon görüş günü olmasına rağmen aramadığını, bunun üzerine aradıkları cezaevinden 9 Mayıs’a kadar iletişim cezası verildiğini öğrendiklerini belirterek, çocuklarının sürekli keyfi cezalarla karşı karşıya bırakıldığını belirterek duyarlılık çağrısı yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR