ÖSO grupları tutunamayınca iç içe geçtiler

Post date:

Author:

Category:

Array

 36’ncı gününe giren Efrin operasyonunda 4 tümen şeklinde konumlandırılıp ayrı ayrı saldırı emri verilen ÖSO grupları, işler yolunda gitmeyince ve çok sayıda kayıp verince iç içe geçti.

Türkiye’nin eğitip donattığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Efrin savaşına Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adıyla sokulan “Ulusal Ordu Bloku” 4 tümenden oluşuyor.
Bu tümenlerin Efrin cephelerine konumlanışı şöyle:
Birinci Tümen: Suriye Ulusal Ordusu bileşeni. Wa’êl Mûsa komutasındaki tümen Raco ve çoğunlukla Cindirêsê cephesinde savaşıyorlar. Savaştıkları köyler; Hemam, Aşka Rojava, Çeqela Jor, Umera, Elbîskê, Şediya, Sorkê, Kerrê, Kumreşê.
İkinci Tümen: O da aynı ordu bileşeni. Sêf Ebû Bekir komutasındaki tümen, Raco, Bilbilê, Cindirêsê ve Şera cephelerinde savaşıyor. Savaştıkları köyler; Xirabê Simaq, Mehmediyê, Nisriyê, Dîkmedaşê, Çiyayê Parsa, Baliya, Edema, Şêx, Hesen, Qude, Mersawa, Heftar, Hecîka.
Üçüncü Tümen: Ulusal Ordu bileşeni. Mûhened El Xelef komutasında Mihemed Hemedîn sözcülüğündeki tümen, El Cebhe El Şamiyê güçlerinden oluşuyor. Şera cephesinde savaşan tümen, Qestelê Cindo, Çiyayê Parsa, Dîkmedaşê ağırlıkta cephenin tüm köylerine saldırıyorlar.
Dördüncü Tümen: Ulusal Ordu’nun “özel güçleri” olarak biliniyorlar. Her cephede saldırı organize ediyorlar. Bu özel güçler de şu gruplardan oluşuyor:
– Dokuzuncu Tugay: Raco cephesinde Şediya, Sorkê ve Raco tepelerinde konumlanıyorlar.
– Ceyş El Nixbe: Bilbilê cephesinde Heftar, Kurdo, Ebûdanê, Şêxorzê’de konumlanıyorlar. 100 kişilik Azad Şe’bo komutasındaki Özgür Tabur’a bağlılar.
– Feyleq El Şam: Cindirêsê, Şiyê ve Raco cephelerinde konumlanıyorlar.
– Tûgaya Sultan Silêman Şah: Şiyê ve Raco cephelerinde Çeqela, Hec Bila, Xelîl, Tepê Weşanê Şingêlê’de konumlanıyorlar.
– Tûgaya Bazên Bakûr: Bilbilê cephesinde Şêxorzê köyündeler.
Her ne kadar başta bu grupların ayrı ayrı konumlandırılması hesaplansa da istenen sonucun alınmaması, çok fazla kaybın verilmesi nedeniyle gruplar iç içe geçti. Tüm bu güçlerin toplamda 20 ila 25 bin kişi arasında olduğu kaydediliyor.
MA / Erdoğan Altan 
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR