Özakça ve Gülmen 64, Kemal Gün 77 gündür açlık grevinde

Post date:

Author:

Category:

“Benim bir mezar hakkım var ve onu istiyorum” diyen 70 yaşındaki Kemal Gün 77, hukuksuz yere iade edildikleri görevlerine geri dönebilmek isteyen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen ise 64 gündür açlık grevinde. Sağlık durumları giderek kötüye giden açlık grevindekilere destek sürerken, Başbakan’ın açlık grevindeki Özakça ve Gülmen’den haberi olmadığı ortaya çıktı. 

Nuriye Gülmen, FETÖ’ iddiasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, 6 Ocak’ta yayınlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Semih Özakça da Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınıf öğretmenliği görevinden 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Gülmen ve Özakça, 10 Mart’ta Ankara’da açlık grevine başlamıştı.

Sağlıkçılar, “Özakça ve Gülmen’in sağlık durumları ise giderek kötüleşiyor. Tansiyon ve nabız düzensizlikleri başladı, bulaşıcı hastalıklara karşı savunmaları zayıfladı, kan değerleri kötüleşti, algılama, duygu durum bozuklukları, zihinsel ve motor faaliyetlerde bozulmalar başladı” dedi. Gülmen ve Özakça’da Wernicke-Korsakoff Sendromu’nun öncü belirtileri görüldüğü de açıklanmıştı.

Aydın, sanatçı, demokratik kitle örgütü, Alevi kurumları ile siyasilerin destek ziyaretleri ve videoları ile  Nuriye ve Semih’in sesini duyurmaya çalışırken, Başbakan Binali Yıldırım’ın açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’dan haberdar olmadığı ve kendisine bilgi veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Cezaevinde mi yatıyorlar?” dediği ortaya çıktı.

PSAKD’DEN 1 GÜNLÜK DESTEK AÇLIK GREVİ

Alevi kurumları geçtiğimiz günlerde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ziyaret etmişti. Dün bir açıklama yapan PSAKD Genel merkezi tüm şubeleriyle bir günlük açlık grevi yapacaklarını belirti. Açıklamada “Bizler, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak genel merkezimiz ve tüm şubelerimizle Nuriye Gülmen ve Semih Özakça şahsında haksız ve hukuksuzca işinden edilen tüm kamu emekçisi canlarımızın taleplerinin karşılanması için onların direnişiyle buluşacak, bedenlerimizi 1 günlük açlık grevine yatıracağız! 12 Mayıs Cuma 18:00’dan 13 Mayıs Cumartesi 18:00’a kadar Yüksel Caddesinde ve tüm şubelerimizde sürecek açlık grevimize tüm üyelerimiz, dostlarımız, ve demokratik kamuoyunu davet ediyoruz” denildi.

“BENİM BİR MEZAR HAKKIM VAR ONU İSTİYORUM”

7 Kasım 2016’da Dersim merkez ile Hozat ilçesi arasında TSK tarafından yapılan hava bombardımanında 11 DHKC gerillası öldürüldü. 70 yaşındaki Kemal Gün, yaşamını yitirenler arasında bulunan oğlu Murat Gün’ün cenazesi için 77 gündür açlık grevinde. Oğlunun cenazesinin tespit edilip kendisine verilmesi için 77 gündür açlık grevi yapan 70 yaşındaki Kemal Gün’ün tek isteği var: “Hayatıma mal olsa da sonuna kadar direneceğim. Benim bir mezar hakkım var ve onu istiyorum.”

Nisan ayında Kemal Gün’e meydanda oturduğu her gün için Kabahatlar Kanunu’na dayanarak 227 lira idari para cezası kesilmeye başlandı. Gün’ün toplam para cezası 6 bin liranın üzerine çıktı.

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR