Özakça’dan Ankara Valisi’ne: Sonun Hüseyin Avni Mutlu gibi olmasın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Polisin açlık grevi alanına yönelik müdahalesine tepki gösteren Semih Özakça, “Valilik yeni bir yasak getirmiş akşam güneş battıktan sonra toplanmak, türkü söylemek, halay çekmek yasak. Buradan Ankara Valisi’ni uyarıyorum sonun Hüseyin Avni Mutlu gibi olmasın” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevinin 72’nci gününde bir kez daha Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapıldı.
Gülmen, sağlık sorunları dolasıyla açıklamaya katılmadı. Açıklamaya, Kayseri’den 5 gün boyunca yürüyerek Ankara’ya gelen 15 kişilik grubun yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Adana’dan gelen10 kişilik grup ise, açıklamanın ardından 1 günlük açlık grevine başladı.

KHK ile ihraç edilen emekçilerden Veli Saçılık, gece saatlerinde eylem alanına yapılan polis müdahalesine tepki göstererek, “Bu baskılar bizi yıldıramaz biz kazanacağız” dedi. Kendisi de KHK mağduru olan Saçılık, şunları aktardı: “Biz yargılanmaktan veya hakkımızda hukuki bir işlem yapılmasından korkmuyoruz. Ancak hakkımızda hukuki bir işlem yapılmadan işimizden atılmayı da kabul etmiyoruz.”

‘ZEBANİLER ANNELERİMİZE GAZ SIKIYOR’

Semih Özakça ise, son günlerde gece saatlerinde yapılan müdahalelere değinerek, “Annelerimize saldıran zebanilere sesleniyorum; bu zebaniler annelerimize gaz sıkıyor, işkence yapıyor, gözaltına alıyor. Annemi dün gece yerlerde sürüklemişler” diye belirtti.

“Burada onuru, adaleti savunan birileri varsa onlar da biziz, burada ekmeğimizi istiyoruz” diyen Özakça, OHAL ile birlikte uygulamaya giren yasakları protesto etti.

‘SONUN HÜSEYİN AVNİ MUTLU GİBİ OLMASIN’

Özakça, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Her şey yasak, şu yasak, bu yasak, ateş yakmak yasak yasaklarınızı tanımıyoruz. Valilik yeni bir yasak getirmiş akşam güneş battıktan sonra toplanmak, türkü söylemek, halay çekmek yasak. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’da bunu denemişti ama son halini görüyoruz, buradan Ankara Valisi’ni uyarıyorum sonun Hüseyin Avni Mutlu gibi olmasın.”

Konuşmaların ardından Özakça, alandan ayrılıp, dinlenmesi için evine götürüldü. Yüksel Caddesi’nde “Dayanışma nöbeti” devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR