Özbekistanlılar Kadirova’nın katilinin cezalandırılmasını istiyor

0
421

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüne yönelik tepkiler Özbekistan’dan da geldi. Kadirova’nın katilinin yargılanması için sosyal ağlarda bir kampanya başlatıldı.

Türkçe “Kadirova’nın katili cezalandırılsın” yazılı kağıtlar ile video ve fotoğraflar paylaşan Özbek vatandaşları, ellerinde tutukları kağıtlara “Kadirova’nın katili AKP’li Şirin Ünal hapse atılsın” yazmaları dikkat çekti.

Nadira Kadirova, 23 Eylül’de AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü olarak bulundu. Özbekistan vatandaşı, öldüğünde 23 yaşındaydı. Yetkili kurumlar, hızlı bir şekilde Kadirova’nın Şirin Ünal’ın silahıyla intihar ettiğini öne sürdü.

Türk medyasına konuşan Kadirova’nın abisi “Kardeşimin intihar etmesini gerektirecek herhangi bir durum yoktu. Önümüzdeki günler üniversite sınavı için kursa başlayacaktı” dedi.

Kadirova’nın aile avukatı Müjde Tozbey Erden de Kadirova’nın ölümünün şüpheli olduğuna dair bir çok emare olduğunu söyledi.

Nadira’nın, yaşamını yitirmeden önce, “Konuşursam yer yerinden oynar, bu evi de kendimi de yakarım” dediği belirtiliyor. Konu Meclis gündemine de taşındı.

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın ifadesine başvurulmadı. Aksine, Kadirova’yı zan altında bırakmaya yönelik girişimler dikkat çekti.

Savcılığın tanıklardan Leyla Niyazova’ya “Siz Nadira Kadirova’yı fuhuşa mı götürüp getiriyormuşsunuz” diye sorması, yetkililerin olayın yönünü saptırmaya çalıştığı şeklinde yorumlandı.

Yetkili kurumların genç kadının ölümü etrafındaki şüpheli davranışları, dosyanın kapatılacağı yönündeki endişeleri de arttırdı.

Ünal, Balyoz davası ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünün en kritik isimlerinden biri olarak öne çıkıyor. Emekli bir general olan Şirin Ünal, Türk ordusundayken de taciz iddiaları ile gündeme gelmiş, bu yüzden terfisi onay verilmeyerek emekli edilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here