Özerk Yönetim, üç çocuğu Nijerya’ya teslim etti

Post date:

Author:

Category:

Array

Kuzey ve Doğu Suriye Federasyonu yetkilileri, üç çocuğun Nijerya hükümeti temsilcilerine teslim edildiğini bildirdi.

Bunların bir kız çocuğu ve iki erkek kardeşi olduğu belirtildi. DAİŞ bağlantılı aynı aileden üç çocuğun, anne ve babalarını kaybettiği belirtiliyor. Çocukların yaşlarının 5 ila 10 arasında olduğu öğrenildi.

Nijerya hükümetinden bir temsilci, ülkesinin Nijerya vatandaşı kadın ve çocuklardan oluşan başkalarının olası dönüşlerini de incelediğini belirtti.

Federasyona göre, 30 ila 40 ülkeden 4 bini kadın, 8 bini çocuk olmak üzere 12 bin yabancı bölgedeki kamplarda bulunuyor. Bunlarla birlikte yüzlerce yabancı çete mensubu da federasyon yönetimi altında tutuklu bulunuyor.

Federasyon bir çok kez başta Avrupa olmak üzere yabancı ülkeleri, kendi vatandaşı çete mensuplarını almaya ya da bölgede özel bir uluslararası mahkeme kurularak yargılanmalarına yardımcı olmaya çağırmıştı.

Ağustos ayında DAİŞ’li ailelerin yetim dört çocuğu ilk kez Almanya tarafından teslim alınmıştı. Haziran ayında altı çocuk Belçika’ya ilk kez teslim edilirken, bir kaç gün öncesinde 12 çocuk da Fransa’ya götürülmüştü. Fransa Mart ayında da 5 çocuğu almıştı.

Ayrıca son aylarda Özbekistan, Kazakistan ve Kosova gibi diğer bir çok ülkede onlarca vatandaşını geri aldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR