Özerklikten federalizme…

Post date:

Author:

Category:

Array

Cizîrê Kantonu Demokratik Özerklik Yönetimi ilanının 3’üncü yıldönümü kutlama etkinliği başladı. Etkinlikte konuşan Cizîrê Demokratik Özerklik Yönetimi Eşbaşkanı Himêdî Deham, kazanımların Demokratik Federalizm inşasıyla büyütüleceğini söyledi

Rojava’nın Cizîrê Kantonu’nda Demokratik Özerklik Yönetimi ilanının 3’üncü yıldönümü kutlama etkinlikleri başladı. Cizîrê Kantonu Demokratik Özerklik Yönetimi, 22 Ocak 2014 tarihinde Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümüne denk getirilerek ilan edilmişti. Yönetimin ilan edilmesinden sonran 22 kişilik kabine, yasama, yürütme ve yargı kurumları belirlenmişti. Cizîrê’deki ilanları Kobanê ve Efrîn’deki yönetimlerin ilanları izledi.

Geniş katılım

Bu yılki kutlamalar dün Amûdê’de başladı. Cizîrê Kantonu Demokratik Özerklik Yönetimi çatısı altındaki kurum ve konsey üyelerinin katılımı ile Amûdê’deki Beylesan Salonu’nda başlayan kutlama etkinliklerine çok sayıda kişi katıldı. Cizîrê Demokratik Özerklik Yönetimi Eşbaşkanları Hêva Erebo ile Himêdî Deham, Cizîrê Yürütme Meclisi Başkanı Ebdulkerîm Sarûxan ile yardımcısı Hisên Ezam, Yasama Meclisi Eşbaşkanları Hekem Xelo ile Nezîra Gewriye, Yüksek Seçim Konseyi Başkanı Îzedîn Mihemed, PYD Eşbaşkanları Asya Ebdullah ile Salih Muslîm, Suriye Kürtleri Demokrasi Partisi üyesi Nesredîn Ibrahîm, Süryani Birlik Partisi adına Hemze Sultan, Kürt Aşiretleri Meclisi adına Amir Deqorî ve Minbic, Girê Spî ve Kobanê kantonundan temsilcilerin katıldığı kutlamalara Demokratik Suriye Güçleri (QSD) resmi sözcüsü Telal Silo, YPG resmi sözcüsü Rêdûr Xelîl ve YPJ Komutanı Nesrîn Ebdulah da katıldı.

Federalizme doğru

Etkinlik, Şehit Aileleri Meclisi adına yapılan konuşmayla başladı. Şehit Aileleri Meclisi adına yapılan konuşmalarda Rojava-Kuzey Suriye’de elde edilen kazanımların cephelerde canları pahasına savunanların sayesinde kazanıldığı vurgulandı. Ardından söz alan Cizîrê Demokratik Özerklik Yönetimi Eşbaşkanı Himêdî Deham ise Rojava Devrimi sayesinde elde edilen kazanımların Demokratik Federalizm inşası ile büyütüleceğini belirtti. Gazetemiz baskıya gittiği sırada etklinlik devam ediyordu.

Arap Konseyi’nden selam

Bu arada Arap Ulusal Konseyi, Demokratik Özerklik Yönetimi’nin 3’üncü kuruluş yıldönümünü kutladı. Yazılı bir açıklama yayımlayan Konsey, özerkliği “demokrasiye doğru atılan ve beraberinde halkların özgürlüğünü getiren cesur bir adım” olarak nitelendirdi. Arap Ulusal Konseyi, Suriye halklarının elde ettiği kazanımları birlikte koruma ve yüceltme çağrısında bulundu.

AMÛDÊ / ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR