Özgür basın susturulamaz

BAKİ DÜZGÜN

AKP iktidarı: emekten, özgürlüklerden, barıştan, gerçek demokrasiden yana olmadığını bir kez daha ispatlamıştır.

Can’lar Yoldaşlar

Her fikrin, her görüşün âdil bir şekilde ifade bulacağı iç ve dış barışı esas alan, çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı bir yapıyı kapsayan güvenli demokratik ülke, özgür yaşam, adil, eşit yurttaşlıklı bir toplum amacından yana olmadığını maalesef AKP iktidarı bir kez daha ispatlamıştır.

İspatlamanın dışında emekten, özgürlüklerden, barıştan, gerçek demokrasiden yana var olabilecek iyimser yaklaşımları ve buna dair umudu da bitirmektedir. Üstüne üstlük 81 ilde OHAL uygulamasının hayata geçirilmesi ve kanunlara aykırı K.H.K’lerle güçlü bir demokrasinin inşa edileceğine inanmamızı istiyorlar.

MİT ve Genelkurmayın saraya bağlanmasıyla
Sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasıyla
Toplantı gösteri ve yürüyüşlerin men edilmesiyle,
Basın, ifade özgürlükleri ve propaganda faaliyetlerinin sınırlandırılması,
Kişi hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması,
Sendikal hak ve özgürlüklerin tasfiyelerini K.H.K kanunsuzluklarıyla meşrulaştırılmıştır.

Can’lar Yoldaşlar

AKP bir Cemaatler koalisyonudur. Bir Cemaati tasfiye ederken “Diğer cemaatler müsterih olsun” diyerek Fetullahçıların yerini diğerlerini dolduracağını açık açık ilan ederlerken adeta cadı avına başlamışlardır. Bu avdan ‘muhalifler’ de nasibini almaktadır.
Bu iktidarın şehitlere saygı, birlik, beraberlik gibi gerekçelerle Yenikapı’da yaptıkları güç gösterisine katılmayı reddetti diye bir ses sanatçısının bütün konserlerini durduruyorlar. Yetmiyor hedef gösterip saldırtıyorlar.
Üniversitelerden “barış bildirileri” imzalamış bilim insanlarını çıkartıyorlar.
Şehir Tiyatroları’ndan “Sendika Üyesi” sanatçıları atıyorlar.
Ve her geçen günde Kamu kuruluşlarında çalışan muhalif isimlerin ‘cadı avı’na kurban edildiği örnekleri artıyor.
Eğitim Sen’li öğretmen, Gezi doktoru, yönetmen tasfiye edilmiştir.
Kürt gazetecileri tutup tutup hapsediyorlar.
Polisin baskın yaptığı Özgür Gündem Gazetesi binasında gazetecilere darp ediyorlar.
İstanbul 8.Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “Terör Örgütü” Propagandası yaptığı iddiasıyla kapatıldı. Özgür Gündem Gazetesini kapatıyorlar.

Daha önce bakanları, başbakan yardımcıları, meclis başkanları, belediye başkanlarıyla “Hoca Efendi, Hoca efendi” diyerek saygıda kusur etmeden devletin her kurumuna taşıyan, yerleştiren ve ortaklık etikleri bir kişi ve cemaati şimdi iblisleştirip gerçek bir bilinçlenmenin yaratılmasını bilinçli bir şekilde engellemek istemektedirler.
Yıllardır gayet planlı, programlı olarak devleti bölüştüler. Son ana kadar dayanışarak olağanüstü güç kazandılar. Kitleleri dinle uyuşturup maddi manevi borçlandırarak biat ettirme formülüyle çalıştılar. Artık tek başına mutlak iktidar olma vakti geldiğinde de doğal olarak çatışma başladı.

Şimdi hepsi “kandırıldık” diyorlar. Peki, biz NİYE KANDIRILMADIK..!

Bir kez daha hatırlatalım ALEVİLİK:
“FETÖ’cü” diye gözaltına alınan sorguda fenalaşıp, hastaneye kaldırılıp, kurtarılamayarak ölen bir öğretmene cenazesi için araba bile verilmeyen cenaze namazını bile kılmayan imamlarınızın bulunduğu bir din’e saygı duyan bir inançtır.
Bu da bilene

Evet, Dostlar Yoldaşlar
BİZ ALEVİLER OLARAK İç ve dış barışı esas alan çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı bir yapıyı kapsayan demokratik ülke, özgür yaşam, adil, eşit yurttaşlık taleplerimizden vazgeçmeyeceğimizi bildirirken herkesi evrensel insan hakları ve hak hukuka uymayı davet ediyoruz.

Özgür basın susturulamaz…//

17.08.2016

Baki DÜZGÜN
ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
GENEL BAŞKAN’ı

EN SON EKLENENLER