Kobani Sınırında TV10 Ekibine, Özgür Basına Saldırı…

tv10URFA (DİHA) – Suruç’un Dewşen köyünde direnişte bulunan kitleye müdahale eden polis ve asker, hızını alamayarak haber takibi yapan gazetecilere de saldırdı. Gaz bombasıyla gazetecilere saldıran polis ve askerler, gazetecilere hakaretler savurarak gözaltına almaya çalıştı. Ayrıca yaralanan ve gazetecilerin aracına sığınan 60 yaşlarındaki yaşlı bir yurtta da gözaltına alındı.

Kobanê sınırında bulunan Suruç’un Dewşen köyünde direnişe destek veren kitleye müdahale eden polis ve askerler, gazetecilere de saldırdı. Polis ve asker, haber takibinde bulunan gazetecilerin bulunduğu bölgeye yoğun bir şekilde tazyikli su sıkıp, gaz bombası attı. Gazeteciler, gazeteci kimliklerini göstermesine rağmen saldırılarına devam eden polis ve askerler, gazetecileri gözaltına almaya çalıştı.

Saldırıların hedefi olan TV10’a ait canlı yayın aracını durduran askerler, televizyonun çalışanı gazeteci Turabi Kişin’i gözaltına almaya çalıştı. Askerin saldırısına ve gözaltına alma girişimine tepki gösteren gazeteciler, Kişin’in gözaltına alınmasına izin vermedi.

tv10_2Polisin DİHA kini

Gazetecilere hedef gözeterek gaz bombası atan ve tazyikli su sıkan polis, hızını alamayarak adeta kin kustu. Hızını alamayan polisler, zırhı araçtan DİHA çalışanlarını tehdit ederek, “DİHA kaçma, sana bir şey yapmayacağız, yanına gelince gösteririz sana. Hani propaganda yapıyordun” anonsu yapıldı.

Yine kimlik kartını gösteren Gün TV çalışanına ise polis, “PKK’nın kanalı” diyerek sinkaflı küfürler ederek terbiyesizlikte adeta sınır tanımadı. Öfkeden adeta kudurmuşa dönen polisler, bazı arkadaşlarımızı tartakladı.

Yaşlılara feci saldırı

Öte yandan kitleye yoğun gaz bombası atılması sonucu yaralanan 60 yaşlarındaki iki yaşlı yurttaş, gazetecilerin araçlarına sığındı. Saldırılarına burada da devam eden polis ve askerler, yaralı yaşlılardan birini gözaltına alırken, diğerini ise darp ettikten sonra saldırı yerinde bıraktı. Gaz bombası etkisiyle bayılmak üzere olan 2 yaşlı yurttaşların basın aracına alınmasına “İnsanları neden kaçırıyorsunuz” diyerek öfkelenen polis, gazetecilere saldırmaya adeta gerekçe üretmeye çalıştı.

tv10_3Belediye Başkanı’nın aracına saldırı

Batman Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir ve belediye meclis üyelerinin içinde bulunduğu araç da, gazetecileri saldırıdan kurtarmaya çalışırken asker saldırısından nasibini aldı. Asker kirpi aracından, Özdemir’in bulunduğu aracı hedef alarak gaz bombası atıldı. Gaz bombasının sol camı kırarak içeri düşmesi sonucu araçta bulunan kişiler fenalık geçirdi.

(ekip/rp/öç)

EN SON EKLENENLER