Özgür Gündem davası başladı: Kaya ve Kızılkaya duruşmaya getirilmedi

Yazar Aslı Erdoğan, dilbilimci Necmiye Alpay, gazeteci Zana Kaya ve İnan Kızılkaya’nın yargılandığı Özgür Gündem gazetesi davasının ilk duruşması öncesi gazeteciler İstanbul Adliyesi’nde bir araya geldi. Kaya ve Kızılkaya personel yoktu bahanesiyle duruşmaya getirilmedi

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ile Yayın Danışma Kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’ın tutuklu olarak yargılandıkları davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. 4’ü tutuklu 9 kişinin, “örgüte üye olmak”, “örgüt propagandası yapmak”, “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” iddialarıyla yargılandığı duruşma öncesi, adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Kötü hava koşullarına rağmen açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Barış Yarkadaş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydoslu, Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri ve çok sayıda gazeteci ve yazar katıldı.

Gazeteciler fikirlerinden dolayı yargılanamaz

Adliyede CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, her gün güne gözaltı ve tutuklamalarla uyanıldığını ve 132 gün sonra hakim karşısına çıkacak Erdoğan, Alpay, Kaya ve Kızılkaya’yı hatırlatarak, “TCK’ye göre hiçbir suç olmayan yazılardan dolayı yargılanacaklar. Hiçbir gazetecinin fikirlerinden dolayı yargılanmasını kabul etmiyoruz ve meşru görmüyoruz” dedi. Yarkadaş, 650 gazetecinin de farklı zamanlarda attıkları tweetler yüzünden gözaltına alınacağı iddiaları olduğunu söyleyerek duruma tepki gösterdi.

‘Onları buradan dayanışma ile çıkacağız’

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş da, gazeteciliğin hakim karşısına çıkacağını söyleyerek, “Onları buradan dayanışma ile çıkaracağız. Halkımızın da aynı zamanda haber alma hakkına sahip çıkması gerekiyor. O yüzden mücadeleye devam” dedi. Son olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Bu kadar zorluğa rağmen buradaysak ileriki günlerde özgürlük ortamında bir arada olacağız. 30 yıldır mahkeme önlerindeyim, ama bu kadar kötü dönemlerden geçmemiştik. Günaydın sözleriyle uyanmıyoruz, gözaltılarla uyanıyoruz. 2017 yılının barış, özgürlük, adalet getirmesini diliyorum” diye konuştu. Yapılan konuşmalar ardından, davayı takip etmek üzere çok sayıda kişi adliye binasına girdi.

Öte yandan Almanya, İsviçre ve Fransa’dan gelen akademisyenler ve gazeteciler, Uluslararası Af Örgütü, çok sayıda avukat da davayı izleyecek.

Kaya ve Kzılkaya duruşmaya getirilmedi

Erdoğan ve Alpay, tutuklu bulundukları Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden duruşmaya getirildi. Ancak geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutulan gazeteciler İnan Kızılkaya ve Zana Bilir Kaya, ilk duruşmalarına getirilmedi.

Gerekçe ise “personel ve araç yokluğu” olarak açıklandı.

EN SON EKLENENLER