Özgür Gündem yayın yönetmenleri davası ertelendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katıldıkları için haklarında dava açılan 13 kişinin duruşması 26 Ekim’e ertelendi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası’nın Genel Başkanı ve gazeteci Faruk Eren, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, İhsan Çaralan, Celalettin Can, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Fehim Işık ve Celal Başlangıç ile yazdıkları yazılar nedeni ile Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer, Yüksel Oğuz’un yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık gazeteciler duruşmaya gelmezken, avukatlar hazır bulundu. Kürtçe tercüman da duruşmada hazır bulundu. Gazetede yazdığı “Suçlu doğmak” yazısı nedeni ile davası birleştirilen ve başka davadan hükümlü olan Mehmet Şirin Taşdemir, Karabük T Tipi Kapalı Cezaevinden duruşmaya SEGBİS ile katılarak Kürtçe savunma yaptı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Heyet değişikliği nedeniyle geçmiş zabıtlar okundu.

Yapılan kimlik tespitinin ardından Taşdemir’in savunmasına geçildi. Taşdemir, “Yazı bana aittir. Hakkımda soruşturma açan savcı, benim bu yazıda dile getirdiğim hususları doğruluyor” dedi.

Sanıkların müdafilerinin bu celseye yönelik sunmuş oldukları mazeretleri ayrı ayrı kabul eden ve başka gerekçe ile tutuklu olan Dilşah Kocakaya’nın bir sonraki mahkemede hazır bulunmasına karar veren mahkeme duruşmayı, 26 Ekim 2017 saat 14.30’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası 3 Mayıs 2016’da başladı, 7 Ağustos 2016’da sona erdi. Kampanyaya aralarında aydın, sanatçı, gazeteci, siyasetçilerin bulunduğu 56 kişi katıldı. Genel yayın yönetmenliğine katılan 50 isime soruşturma açıldı. Hakkında soruşturma açılan 50 isimden 38’inin dosyası davaya dönüşürken, tutuklu olan gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya tüm davalarda sanık.

18 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Nöbetçi Yayın Yönetmenlerinden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklanmış ve 10 gün sonra serbest bırakıldıktan sonra davaları birleştirildi. Ragıp Duran ile Ayşe Düzkan’ın davaları da birleştirilirken, hakkında soruşturma açılan 50 Nöbetçi Yayın Yönetmeni’nden Eşber Yağmurdereli, Ahmet Abakay, Saruhan Oluç, Işın Eliçin, Mustafa Sönmez, Melda Onur, İhsan Eliaçık, Hasip Kaplan, Sabahat Tuncel, Kemal Can ve Mehmet Güç hakkında davalara takipsizlik kararı verildi. Yine Deniz Türkali hakkındaki dava ise düştü. Kumru Başer, Şanar Yurdatapan, Yıldırım Türker ve Çilem Küçükkeleş’e verilen cezalar ise istinaf mahkemesi tarafından onandı. Nevin Erdemir, Hakkı Boltan ve H. Hayri Şanlı hakkında beraat kararı verildi. Dava kapsamında gazeteciler hakkında şu ana kadar 18 yıl 3 ay hapis cezası ve 61 bin TL para cezası verildi.

KIZILKAYA VE SANCILI HALA TUTUKLU

Yine Özgür Gündem soruşturması kapsamında gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyeleri Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Zana Kaya tutuklanmış ve Kaya, Erdoğan ve Alpay 29 Aralık 2016’da tahliye edilmişti. Özgür Gündem İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ise 3 Ocak 2017’de tutuklandı. Dava kapsamında Kızılkaya ile Sancılı hala tutuklu. Necmiye Alpay’ın yargılandığı dava ise 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgür Gündem ana davası ile birleştirildi. İnan Kızılkaya’nın dosyaları nöbetçi genel yayın yönetmenleri ile yargılandığı davalarda ayrıldı ve İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgür Gündem ana davası ile birleştirildi.

Ana davada Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Bilge Oykut yargılanıyor.

YARGILAMALARA DEVAM EDİLİYOR

Yargılamalar kapsamında Erol Önderoğlu, İnan Kızılkaya, Şebnem Korur Fincancı, Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Ömer Ağın, İhsan Çaralan, Celaleddin Can, Fehim Işık, Öncü Akgül, Tuğrul Eryılmaz, H. Hüseyin Tahmaz, Veysi Altay, Can Dündar ve Said Sefa’nın yargılandığı davalar ise devam ediyor.

Hakkında dava açılan ve “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak” maddelerini ihlalden yargılanan 38 kişinin ismi şöyle: “A. Kumru Başer, Ahmet Nesin, Ayşe Batumlu, Ayşe Düzkan, Beyza Üstün, Can Dündar, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Cengiz Baysoy, Çilem Küçükkkeleş, Derya Okatan, Dicle Anter, Erol Önderoğlu, Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Balıkçı, Faruk Eren, Fehim Işık, Hüseyin Tahmaz, Hakkı Boltan, Hasan Cemal, Hasan Hayri Şanlı, İbrahim Bodur, İhsan Çaralan, Julide Kural, M. Ali Çelebi, Murat Çelikkan, Murat Uyurkulak, Nadire Mater, Necmiye Alpay, Nevin Erdemir, Öncü Akgül, Ragıp Duran, Said Sefa, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Tuğrul Eryılmaz, Veysi Altay, Yıldırım Türker.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR