Özsüt işçilerinden patronlara uyarı: Özsüt kaçma, hakkımızı ver

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kepenklerini kapatan Özsüt Kadıköy Şubesi’nin 13 işçinin hakkını gasp ederek, işten çıkartılmaları protesto edildi. Kapatılan şubenin önünde bir araya gelen Özsüt işçileri, tüm hakların ödenmesi için patronlara 5 Eylül’e kadar süre verdi. “Özsüt kaçma, haklarımızı ver” yazılı pankartın açıldığı eylemde, KHK’lerle hukuksuz bir biçimde işimden ihraç edilen Zeytinburnu Belediye İşçisi Kenan Güngördü, Cargill işçileri yanı sıra demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

‘İŞÇİLER HİLEYLE İŞTEN ÇIKARTILDI’

Polis ablukası altında gerçekleşen eylemde sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Özsüt kaçma hakkımızı ver”, “Haksızlık varsa direniş de var” sloganları atıldı. İlk sözü alan Özsüt işçisi Umut Marangoz, Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi Ticaret A.Ş firmasının bir hukuksuzluğa daha imza attığına belirtti. Özsüt’ün Kadıköy şubesinde çalışan 13 işçinin hukuksuz ve hileli bir biçimde işine son verdiğine dikkat çeken Marangoz, “Yasalar gereği işçi arkadaşlarımıza 15 gün önceden bilgilendirmesi gereken Özsüt şirketi 20 Ağustos’ta hiçbir sebep göstermeden onları işten çıkartıldı. Bu yetmiyormuş gibi 19 Ağustos gününe kadar çalışan işçilerin 1 aylık maaşı ve tazminat haklarını gasp edildi. 20 Ağustos günü işten çıkartılan arkadaşlarımızın ellerine sanki tüm hakları verilmiş gibi belge imzalattırmak istendi bunu kabul etmeyen arkadaşlarımız ise haklarını almadıklarının şehrini düşerek belgeyi imzaladılar” dedi.

Hakları gasp edilerek işten çıkartılan işçiler, teker teker söz alıp yaşadıkları mobbingleri anlattı. İşçiler, mücadeleyi sonuna kadar da devam edeceklerini vurgulayarak, “Hiçbir güç karşımızda duramaz” mesajını verdi.

‘KAYYUMA, İŞTEN ATMALARA, DOĞA KATLİAMLARINA HAYIR’

Eylemde söz alan KHK’lerle hukuksuz bir biçimde ihraç edilen Zeytinburnu Belediyesi işçisi Kenan Güngördü, işçilerin haklı direnişini sonuna kadar desteklediğini kaydetti. Hakları için belediye önünde 517 gündür direndiğini vurgulayan Güngördü, “Bir direniş meydanından tekrar merhaba. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı direnen emekçilerin selam olsun. Dünyanın her yerinde zalime karşı direnmek haktır. 517 gündür iktidardan aldıkları gücü gördüğünüz gibi yine emekçiler üzerine kullanıyorlar. Kayyumlara hayır, işten atmalara hayır, doğa katliamlarına hayır diyoruz. Her yerde direnmeye devam edeceğiz ve zalimin zulmü arttıkça daha da hızlı gidecektir. Bugün Diyarbakır’da, Mardin’de, Van’da ve her yerde direnen Kürt halkı ve dostlarına da buradan selam gönderiyoruz” diye konuştu. HDP’li büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum gaspına değinen Güngördü, polis tarafından uyarılması dikkat çekti.

PATRONLARA 5 EYLÜL’E KADAR SÜRE

Sendikalı oldukları için işten atılan ve 496 gündür direnen Cargill işçilerinden Suat Karlıkaya da bu ülkede hak yemenin ortak bir ismi olduğunu kaydederek bu sömürü düzenine karşı sonuna kadar direneceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Özsüt işçileri adına açıklamayı okuyan Ayten İs, Özsüt şirketine 5 Eylül’e kadar süre verdi. Bu süre içerisinde hakları verilmediği taktirde eylemlerini Ümraniye AVM’nin önüne taşıyacağımızı ilan etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR