Pakistan’da Keşmir için ulusal eylem günü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yerel saatle öğle vakti, ülkenin genelinde sirenler çaldı ve televizyon kanallarında Pakistan ile Keşmir marşları çalındı.

Marşların çalınması ile birlikte araç trafiği de bir kaç dakika boyunca durdu. Başkent İslamabad’da binlerce kişi, Başbakan İmran Han’ın ulusa seslendiği hükümet binası önünde toplandı.

Keşmir özgürleşene kadar mücadeleye devam sözü veren İmran Han, “Son nefesimize kadar Keşmir’in yanında duracağız” dedi.

Himalayalardaki sözkonusu bölge 1947’de Hindistan ve Pakistan’ın bağımsızlıkları ve bölünmesinden bu yana gerilim konusu oluyor.

Han, “Bugün, Keşmirlilere onlarla birlikte olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı söylemek istiyoruz” diye ekledi.

Bu ulusal eylem günü, İmran Han’ın eylül ayı sonunda BM Genel Kurulu’na gitmesinden önceki eylemler dizisinin ilk olarak değerlendirildi. Han, New York’taki Genel Kurul’da konuyu gündeme getirmek istiyor.

Hindistan’ın Ağustos ayı başında Keşmir’in özel statüsünü geri çekmesi ardından Güney Asya’nın iki büyük komşusu arasında yüksek bir gerilim yaşanıyor. Keşmir’in Hindistan tarafındaki parçası, dördüncü haftasına da sokağa çıkma yasağı ve iletişim kanallarının kesilmesiyle girdi. Yerel kaynaklara göre bölgede binlerce kişi gözaltına alındı.

Pakistan ile Hindistan, 1947’deki bölünmeden bu yana, ikisi Keşmir için olmak üzere üç kez savaşa girdi. Geçen Şubat ayında Hindistan’ın Keşmir bölgesinde silahlı bir grup tarafından Hindistanlı 40 paramiliterin öldürülmesi ardından iki nükleer güç neredeyse yeniden savaşa tutuşacaktı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR