Papa 2020’de Güney Kürdistan’ı ziyaret edecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus’un 2020 yılında ziyaret edeceği ülkeler ve katılacağı programlar açıklandı.

Buna göre Papa Franciscus bu yılın Şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de El-Ezher Şeyhi İmam Ahmed al-Tayyeb ile imzaladığı aşırılıkçılığa karşı mücadele metni çerçevesinde Ortadoğu turuna çıkacak.

Papa’nın yılın ilk aylarında gerçekleştireceği ziyaret çerçevesinde Irak’ın başkenti Bağdat’a gittikten sonra Şiilerin yoğunlukta yaşadığı Necef’te Iraklı Şiilerin en etkin dini lideri Ayetullah Ali Sistani ile bir araya gelecek.

Katolik haber ajansı Kathpress’in haberine göre Papa’nın Irak’taki gezisinde Federe Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr ayağı da var. Güney Kürdistan’ın Hewlêr kentinde Papa’nın hem bölge yönetiminin yöneticileri hem de bölgede yaşayan Hıristiyan azınlığının temsilcileriyle görüşeceği açıklandı.

Ajansa konuşan Keldani-Katolik Patriği Kardinal Mar Louis Raphael Sako, Papa Franciscus’un gezisine büyük umut bağladıklarını söyledi. DAİŞ çetelerinin saldırılarının sonrasında bölgede yaşayan Hıristiyan azınlığın sadece yüzde 50’sininin daha önce yaşadığı topraklara döndüğünü, geri kalanın da Avrupa, Avusturalya ve Amerika’ya gittiğine dikkat çeken kardinal Sako, Papa’nın gezesinde bölgede yaşayan Hıristiyanlar için önemli mesajlar vermesini beklediğini aktardı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR