Paris’te tutsak vekillere özgürlük kampanyasının startı verildi

0
82

HDP’nin eski eşbaşkanı tutsak Figen Yüksekdağ’ın 24 Aralık’ta görülecek duruşması öncesinde Avrupa Ezilen Göçmen İşçiler Konfederasyonu (AvEG- Kon) “Figen Yüksekdağ ve tutsak vekillere özgürlük” şiarıyla yürüteceği kampanyanın startını Fransa’nın başkenti Paris’te verdi.

“Figen Yüksekdağ’a özgürlük inisiyatifi” adıyla yürütülen kampanya çerçevesinde ACTİT (Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği) Paris’te bir açıklama yaptı.

4 Kasım 2016 tarihinde Yüksekdağ’ın Ankara’daki evinin kapıları kırılarak işkence ve hakaretle gözaltına alındığını hatırlatılan açıklamada milyonların oyuyla seçilen Yüksekdağ ve HDP’li vekillerin o günden bu yana Türk devleti tarafından rehin tutulduğu vurgulandı.

Yüksekdağ’ın hakkında açılan davalara dair bilgiler verilen açıklamada şöyle denildi: “Figen Yüksekdağ, hakkında açılan onlarca davadan 83 yıla kadar hapis istemiyle yargılaması sürüyor. Şimdiye kadar sonuçlanan 9 davadan toplam 17,5 yıl ceza verilen Yüksekdağ, 2 davadan beraat etmiş bulunuyor. Yüksekdağ hakkında ana dava olarak nitelenen ve Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren 4 Kasım 2016 dava dosyası, ekleri hariç 165 sayfalık bir iddianameden ve içerisindeki delil ve diğer evraklarla birlikte 30 klasörden oluşmaktadır. Delil olarak dosyaya konulan belgeler kamuoyunda yaptığı konuşmalardan alıntılar. Yüksekdağ her duruşmada sözlerinin arkasında olduğunu bir daha ilan ediyor. Ve bu sözlerden dolayı kendisini yargılayanları hesap vermeye çağırıyor. 24 Aralık 2019 tarihinde yeniden mahkemeye çıkacak ve faşizmi, hukuksuzluğu teşhir edecek, devleti yargılamaya devam edecek.”

“Tüm demokrasi güçlerini “Figen Yüksekdağ ve tutsak vekillere özgürlük” talebini sahiplenmeye çağırıyoruz” denilen açıklama, “Politik tutsaklara özgürlük”, “Figen Yüksekdağ’a özgürlük”, “Kahrolun faşist diktatörlük” sloganları ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here